Prawdomir: Jak dzieje królowej Wandy, Popiela i Piastów Koszałek-Opałek, nadworny historyk Króla Jegomości Błystka, wyłożył

Jak dzieje królowej Wandy, Popiela i Piastów Koszałek-Opałek wyłożył

Maria Konopnicka pisała o Krasnoludkach, Skrzatach i Bożętach oraz ich sprawczej/boskiej roli w dziejach starożytnej Polski, w duchu Wiary Przyrodzonej Słowian. CB

Fragment baśni Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi” z 1896 roku (ilustracje Jana Marcina Szancera z wydania 1964).

Byłem zmuszany do przeczytania tej książki zdaje się w czwartej klasie podstawówki i na długie lata ta pozycja utkwiła mi w pamięci jako nieznośnie nudna, na tyle, że nie byłem w stanie jej zmęczyć. W tamtych czasach pożerałem po 2-3 książki tygodniowo od deski do deski i coś takiego, by książka ze mną wygrała, było zjawiskiem na tyle niecodziennym, że pamiętnym. Dziś jednak fragment ten przeczytałem ze skrajnie odmiennymi emocjami.

Na końcu znajduje się słowniczek, z którym można skonfrontować swoją interpretację archaicznych, teraz już czasem humorystycznie brzmiących zwrotów.

Wieś była duża, szeroko rozbudowana wśród poczerniałych teraz i bezlistnych sadów, a ostatnie jej domostwa opierały się o ciemną ścianę gęstego sosnowego boru.

Chaty były zamożne, świeżo wybielone, z kominów ulatywał dym siny, w podwórkach skrzypiały studzienne żurawie, parobcy poili konie i porykujące bydło, a kupki dzieci bawiły się hałaśliwie na wysadzonej topolami drodze to „w gonionego”, to znów „w chowanego”.

Ale nad całym tym gwarem górował huk młota i dźwiękanie żelaza w pobliskiej kuźni, przed którą stała gromadka lamentujących niewiast. Obaczywszy je, Koszałek-Opałek posunął się ostrożnie wzdłuż płota i stanąwszy za krzaczkiem tarniny — słuchał.

więcej u źródła: https://prawdomir.com/2018/04/20/jak-dzieje-krolowej-wandy-popiela-i-piastow-koszalek-opalek-nadworny-historyk-krola-jegomosci-blystka-wylozyl/

 

Czytaj też Marii Konopnickiej – Strażniczki Wiary Słowian – Z psałterza Wieków „Polska” – utwór dostępny do niedawna wyłącznie w Amerykańskich Bibliotekach:

Maria Konopnicka Strażniczką Wiary Słowian? Z Psałterza wieków – Polska.

 

Podziel się!