RudaWeb: Katolicy zagryźli świętą lipę!

 Katolicy zagryźli świętą lipę!

Choć rzeczywistą przyczyną był huragan Ksawery, który w październikową noc powalił lipę w Cielętnikach na ziemię, to faktem jest, że wcześniej trzeba było ją ogrodzić solidną, drucianą siatką przed pątnikami, którzy przez wieki obgryzali lipę w związku z legendą o cudownych właściwościach drzewa. Tamtejszy proboszcz twierdzi, że takie przypadki zdarzają się do dzisiaj. To niesamowite, że w XXI wieku żyją ludzie, którzy wolą kąsać drzewo niż iść do dentysty.

 

źródło: http://rudaweb.pl/index.php/2017/12/17/katolicy-zagryzli-swieta-lipe/

Robert Makłowicz, krytyk kulinarny i podróżnik, tak to podsumował na Facebooku: „W miejscowości Cielętniki niedaleko Częstochowy od siedmiuset lat rosła lipa. Powalił ją ostatnio wicher Ksawery, gdyż dendrologiczny Matuzalem był wielce osłabiony systematycznym podgryzaniem. Pątnicy z pielgrzymek na Jasną Górę przechodzących przez Cielętniki zapamiętale gryźli drzewo wierząc, że jego kora uśmierza ból zębów i generalnie poprawia stan zdrowotny jamy ustnej. Nie pomogły smołowanie ani ogrodzenie, każdego roku tłumy wpijały swe zęby w pień, kąsając go w uniesieniu i odmawiając przy tym modlitwy do św. Apolonii, niegdyś patronki cyrulików i balwierzy, dziś dentystów. To nie wydarzyło się pięćset, trzysta ani sto lat temu. To wydarzyło się w XXI wieku. W Polsce.”

No i polał się hejt, że Makłowicz kpi z religii, że kłamie, bo to nie przez pątników: „Zniszczyła ją wichura, a nie dewoci robiący za bobry”, „Kucharze do garów”, „Może Robert Makłowicz trafił do Cielętnik kiedy akurat przechodziła tamtędy bobrza pielgrzymka dziękczynna za utrzymanie zakazu odstrzałów?”. Ulały się też pełne jadu komentarze pisane językiem, którego tu nie będę cytować. Poza tym odezwali się pątnicy zapewniając solennie, że nigdy biednej lipy nie kąsali i dlatego kąsanie nie może być prawdą. Wobec tego po co na tablicy umieszczonej na ogrodzeniu wyraźnie zaznaczono: „Drzewo jest ogrodzone i zabezpieczone przed ogryzaniem przez pątników”?

Warto wspomnieć, że w lasach można spotkać ogrodzone młodniki. Leśnicy chronią w ten sposób sadzonki przed ogryzaniem przez zwierzynę. Tak samo zabezpieczono wiekową lipę 🙂

więcej u źródła: http://rudaweb.pl/index.php/2017/12/17/katolicy-zagryzli-swieta-lipe/

Podziel się!