Rafał Kopko Orlicki: Kolejny dowód na starożytność Wenedo – Lahii

Kolejny dowód na starożytność Wenedo – Lahi

 

Oto, podobno najstarszy napis przedkolumbijski z Europy, fenicko – lechicki lub tylko lechicki. W dodatku w Ameryce Południowej! W Brazylii. Jest ponoć napisem fenickim.

 

https://www.youtube.com/watch?v=n7ExkkTRrHw

 

 

Zachodzi kwestia właściwego odczytu jego run/liter/znaków.

Pierwotnie, najprawdopodobniej zapis runiczny byl stosowany w obie strony, z uwagi na brak kanonu kierunkowego. O kierunku świadczy układ liter. Niekoniecznie więc czytać się go powinno w lewo. Można i w prawo. Wówczas, brzmiałby jakoś tak bardzo, ale to baaardzo słowiańsko!. Nauka nie podaje, kto pierwotnie mieszkał w Filistynii / Kanaanie jako ludy Fenickie. Nie byli to jednak na pewno Semici! Fenicjanie powstali jako związek handlowo – morski, dzięki wspólpracy; Wenedow, Etrusków (Rasenow), Hellenow, Sardyńczykow, Sycylijczyków. To jacy z nich byli semici, że Wikipedia ich pismo i mowę nazywa semicką, a nierzadko samych Fenicjan/Wenicjan.

Dopiero kilka wieków później, Semici przejęli fenickie/wenickie faktorie. Obecnie w Izraelu znajdywane są starożytne napisy słowiańskie, Wenedzkie, potwierdzające prawdziwe korzenie Fenicjan.

 

Tak brzmi napis czytany w prawo, według filmu:

 

LAAHBTEJBARRIZDABNAISINEOFRUZT

 

Odczytujący go naukowcy, przypisuja do niego szereg terminów rzekomo fenickich lecz w brzmieniu semicko – judejskim/hebrajskim. To przekręt, gdyż są w nim wyraźne słowa od arjowe, słowiańskie, czyli wenedyjskie. Przy okazji uczące brzmienia języka starofenickiego i  starosłowiańskiego zarazem.

 

Oryginał napisu bez zmian tłumaczeniowych, lecz z właściwym (moim zdaniem) z podziałem:

 

LAAH W TEJ WARRI Z DAWNAI SINEOF RUZT

 

Moja interpretacja:

 

1) B – czytajmy jako W, bo run B znaczył dawniej W jak obecnie w cyrylicy,

2) LAAh –  podwójne „aa”  miana, może oznaczać liczbę mnogą,

3) WA ARRI  – podwójne ‚RR’ szczególnie odpowiada odmianie typowo słowiańskiej, może oznaczac krainę, szczególnie górską, wyżynną. Może też być nazwą dla nowej ARRI/ARJI, symbolem wzięcia tej ziemi w posiadanie.

4) napisy runiczne często nie stosowały powtarzania sąsiednich głosek, z zaimkami jak „wa’ (ta) , w tym wypadku wypadłaby jedna ‚A’, stąd ja dopisałem,

5) SINEOF – liczba mnoga od „synów”, lub SYN OF/OD

6) RUZT –   tu znak Z czytamy prawidłowo jako S .

 

Tłumaczenie odczytu;

 

LAHY W TEJ WA-ARRI/GÓRSKIEJ KRAINIE/ARJI Z DAWNA SYNOWIE JASNYCH/BIAŁYCH

 

lub;

 

LAAH W TEJ WA-ARRI/GÓRSKIEJ KRAINIE/ARJI Z DAWNAI SINE OD RUST/RUSA/BIAŁEGO

 

Sens napisu, szczególnie, że wykonano go wielkimi runami wysoko na widoku, na wielkiej skale,  nad brzegiem oceanu, ma znaczenie kolonizacyjne. Jest oznaczeniem przybycia rodu białych ludzi, dla odróżnienia od lokalnej rasy/maści, Indian.

 

Co na to Pan I.Ćwirko i W. Kossakowski?

 

Warto byłoby tę skałę dokładnie przeszukać z Dr. F. Zalewskim.

 

Rafał Kopko – Orlicki

Warsza-wa, 14.11.2017

Podziel się!