Kroniki Historyczne: Lech IV Waleczny (761- 824), inne oblicze Jana Długosza, granica celna z r 805 Polski (Lechitów – Słowian ) z Imperium Franków i Kronika Prohora (Prokosza)

Poniżej kolejna pozycja  niemieckiego historyka  Joachima Herrmana https://de.wikipedia.org/wiki/Joachim_Herrmann_(Pr%C3%A4historiker)
rzucjąca pewien obraz, który zmienia obraz dotyczący naszej historii.

EPSON MFP image

 

źródło: http://kronikihistoryczne.blogspot.com/2017/11/lech-iv-waleczny-761-824-inne-oblicze.html

Fragment przetłumaczył mi Pan Dr Jan Ciechanowicz, za co mu bardzo dziękuję.

s. 48 – 49

” Handel (Słowian) z Imperium Franków zaczął się tak bardzo rozszerzać, że frankijscy arystokraci obawiali się, że stracą nad nimi nadzór, a przez to też swój biznes. Dlatego w roku 805 Karol Wielki ustanowił przepis prawny, na mocy którego zostały na wschodnich rubieżach cesarstwa założone urzędy i składy celne, na których nadzorowano handel frankijskich grafów ze Słowianami. Zakazano eksportu broni. Każdemu, kto naruszał zarządzenie przepisu, groziła utrata majątku. Te punkty celne znajdowały się w Bardowieck nad Łabą, w miastach Schezel, Magdeburg, Erfurt, Hallstat pod Bambergiem, Forchheim, Bremberg, Regensburg i Lorch. Przepis przewidywał, że kupcy z krajów słowiańskich powinni kierować się do tych powyżej wymienionych miejscowości..”

Wyciągnijmy na razie co się da z powyższego fragmentu:

więcej: http://kronikihistoryczne.blogspot.com/2017/11/lech-iv-waleczny-761-824-inne-oblicze.html

Podziel się!