Historykon.pl/Nowiny24.pl: Archeolodzy z UR dokonali odkrycia, które zmienia historię ziem polskich

czyli kolejny ciężki cios w Germano-AlloAllo, ze strony profesorów TurboLechitów z Uniwersytetu Rzeszowskiego

Archeolodzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego dokonali odkrycia wielkiego grodziska kultury scytyjskiej. Będzie to przyczynkiem do koniecznej zmiany map historycznych i „innego spojrzenia na historię ziem polskich”.

Archeolodzy z UR twierdzą, że „trzeba będzie zmienić mapy historyczne i inaczej spojrzeć na historię ziem polskich”. W najbliższą środę ma odbyć się konferencja, na której zostaną podane szczegóły. Póki co wiadomo, że odkryto wiele zabytków, w tym broń, naczynia ceramiczne i ozdoby. „Zidentyfikowano również miejsce kultu, czyli tzw. zolnik” – powiedział prof. Sylwester Czopek z Instytutu Archeologii UR – „ponadto zidentyfikowaliśmy tzw. zespół osadniczy (aglomerację) złożony z kilkudziesięciu dużych osad i punktów osadniczych”. Odkrycie przesunęło granice obecności Scytów w dorzecze Wisły.

Źródło: nowiny24.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Ja powiedziałbym, że to był żalnik, ale niechta bydzie i zolnik, jak pouedajóm Gorole. CB

 

 

http://historykon.pl/archeolodzy-z-ur-dokonali-odkrycia-ktore-zmienia-historie-ziem-polskich/

 

Sensacyjne odkrycie archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego

Beata Terczyńska

Aktualizacja:

http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/rzeszow/a/sensacyjne-odkrycie-archeologow-z-uniwersytetu-rzeszowskiego,12139430/

Prof. Sylwester Czopek, rektor UR

Prof. Sylwester Czopek, rektor UR ©Archiwum UR

Trzeba będzie zmienić mapy historyczne i inaczej spojrzeć na historię ziem polskich – słyszymy Uniwersytecie Rzeszowskim.

Wielkie grodzisko kultury scytyjskiej – to odkrycie ma wymiar europejski. Jest to najdalej wysunięta na zachód osada tej kultury!

Trzeba będzie zmienić mapy historyczne i inaczej spojrzeć na historię ziem polskich– podkreślają na Uniwersytecie Rzeszowskimi.

Szczegóły poznamy w środę na konferencji prasowej.

– Wyniki prowadzonych przez nas badań przesuwają granice trwałej obecności ludów o scytyjskim modelu kultury w dorzecze Wisły.

Podziel się!