Polskie Radio: „Żywizna”. Płyta nagrana w lesie i z miłości do lasu (nadesłał Jarosław Ornicz)

Żywizna. Płyta nagrana w lesie i z miłości do lasu
– Mieliśmy problemem ze znalezieniem lasu, nad którym nie latają samoloty i gdzie nie ma drogi w pobliżu. Na Kurpiach nie znalazłem takiego miejsca – o kulisach nagrywania płyty z kurpiowską śpiewaczką Genowefą Lenarcik opowiadał w Dwójce Raphael Rogiński.

 Raphael Rogiński o płycie „Żywizna” (Źródła/Dwójka)

Duet Żywizna
Duet ŻywiznaFoto: Facebook Żywizna/materiały prasowe
  Kolejna audycja Źródła już 3 kwietnia

Rogiński 1200.JPG

Raphael Rogiński o Darwinie i jagodowych krowach

„Żywizna” to jedna z 12 płyt, które znalazły się w finale konkursu Folkowy Fonogram Roku 2016. Gitarzysta Raphael Rogiński wyjaśniał w audycji „Źródła”, dlaczego zdecydował się ją nagrać w lesie. – Czułem, że studio nie będzie odpowiednią przestrzenią dla pieśni Genowefy Lenarcik. Dla niej las jest drugim domem i miejscem, do którego jako dziewczynka wymykała się śpiewać, stąd pomysł, by nagrać tę płytę w naturze, z szumem wiatru, leśnym echem, śpiewem ptaków.

Muzyk opowiadał o problemach ze znalezieniem miejsca, w którym nie słychać odgłosów cywilizacji. Ostatecznie taką przestrzeń udało mu się znaleźć z pomocą pracowników Nadleśnictwa Pomorze na Suwalszczyźnie. – Wskazali na leśny amfiteatr przy granicy z Białorusią i Litwą. Jechało się tam bardzo długo. Płytę nagraliśmy w jeden dzień, żeby nie utracić tego, co tam znaleźliśmy.

Rogiński 1200_.JPG

Pieśni Purcella. Pop z XVII wieku w nowym przekładzie

Raphael Rogiński opowiadał, że ostatecznie na płycie znalazł się jeden odgłos cywilizacji, który zaowocował bardzo ciekawym dialogiem. Muzyk wyjaśniał też, dlaczego Genowefę Lenarcik uważa, za urodzoną bluesmenkę.

***

Tytuł audycji: Źródła

http://www.polskieradio.pl/8/478/Artykul/1746694,Zywizna-Plyta-nagrana-w-lesie-i-z-milosci-do-lasu

Podziel się!