Wielcy Polacy – Billy Wilder (1906 – 2002)

Wielcy Polacy – Billy Wilder (1906 – 2002)

0293060Billy Wilder

W zestawieniu nie mogło zabraknąć jednego z największych twórców kina wszech czasów. Tak, reżyser takich klasyków jak „Garsoniera”, „Pół żartem, pół serio” czy „Bulwar Zachodzącego Słońca” również miał polskie korzenie.
Zdobywca siedmiu Oscarów urodził się w 1906 roku w oddalonej o 44 km od Krakowa miejscowości Sucha, obecnie znanej jako… Sucha Beskidzka. Kto by się spodziewał, że chłopak z austro-węgierskiej „pipidówki” zostanie jednym z najbardziej rozchwytywanych scenarzystów, a potem reżyserów?

Billy Wilder, a właściwie Samuel Wilder, jest uznawany przez historyków kina za jednego z najwybitniejszych hollywoodzkich twórców. Był oscarowym rekordzistą: zdobył 6 statuetek („Garsoniera” – 3, „Stracony weekend” – 2, „Bulwar Zachodzącego Słońca” – 1) i aż 15 nominacji.

Warto również podkreślić, że gdyby nie Wilder i jego wkład w kinematografię, nie powstałaby słynna francuska Nowa Fala czy włoski neorealizm.

 

Zmarł 27 marca 2002 roku w Beverly Hills w Kalifornii. Jego rodzice prowadzili restaurację dworcową w Suchej Beskidzkiej, ponadto marzyli, aby ich syn został wziętym prawnikiem. Billy jednak porzucił ten zamiar, przerwał studia i zaczął pracę dla wiedeńskiej gazety.

W 1929 roku rozpoczął karierę scenarzysty. Udało mu się napisać scenariusze do kilku niemieckich filmów. W 1933 roku po dojściu nazistów do władzy, wyemigrował do USA (jego rodzice zginęli później w czasie Holokaustu).

Punktem zwrotnym w jego karierze było poznanie Charlesa Bracketta. Od 1938 roku pisali wspólnie scenariusze do wielu filmów wytwórni Paramount, (między innymi „Ninoczki”). Od 1942 roku Wilder rozpoczął karierę reżysera, podczas gdy Brackett został producentem większości jego ówczesnych filmów. To właśnie dzięki współpracy tego tandemu powstały takie filmy jak „Bulwar Zachodzącego Słońca” czy „Stracony weekend” (Oskar za najlepszy film, reżyserię i scenariusz).

Wkrótce potem (już bez pomocy Bracketta) powstały filmy, które na stałe weszły do klasyki światowej kinematografii: „Pół żartem, pół serio”, „Słomiany wdowiec” czy „Garsoniera”.

Wilder należy do oscarowych rekordzistów: zdobył 6 Oskarów („Garsoniera” – 3, „Stracony weekend” – 2, „Bulwar Zachodzącego Słońca” – 1) i 15 nominacji. W 1981 roku wycofał się z robienia filmów.

Billy Wilder zmarł na zapalenie płuc w zachodnim Los Angeles. Został pochowany na cmentarzu Westwood Village Memorial Park Cemetery w Westwood (Los Angeles).

Był dwukrotnie żonaty: w latach 1936–1946 z Judith Coppicus-Iribe, od 1949 roku z piosenkarką i aktorką Audrey Young. Z pierwszego małżeństwa miał bliźniaki, urodzone w 1939 roku, Victorię i Vincenta (zmarł po narodzinach).

Podziel się!