3-4. 09 2016 – Brenna: „Ślady człowieka prehistorycznego na Śląsku Cieszyńskim”

Brenna: „Ślady człowieka prehistorycznego na Śląsku Cieszyńskim

03
„Sob. 3.09.2016, 17.30: Wykład: „Ślady człowieka prehistorycznego na Śląsku Cieszyńskim, m.in. w dolinie Brennicy – Bożena i Bogusław Chorąży. Urząd Gminy Brenna, sala „Piwnica Artystyczna”.

(Komunikacja na linii Skoczów–Brenna Centrum 16.55->17.17; BC-S:19.28->19.50)

Nd. 4.09.2016, 8.15: Wycieczka z badaczami… szlakiem tajemnic szczytów Stołowa i Trzech Kopców. Dr Bogusław Chorąży i Jarosław Ornicz. Zbiórka: Urząd Gminy Brenna 8.15; Schronisko na Błatniej: 9.30. 

(Komunikacja na linii Skoczów–Brenna Centrum 7.45->8.07; powrót: 12.58, 15.28 lub 16.43)

Zapowiedź spotkań… na tropie śladów człowieka prehistorycznego


Tysiące lat temu, gdy Beskidy porastała prastara puszcza, a u ich stóp osady zaczęli zakładać pierwsi ludzie… 
Tak rozpoczyna się pasjonująca opowieść, której ciąg dalszy usłyszeć będzie można w Brennej w najbliższą sobotę i niedzielę, gdy zainaugurowane zostaną „Posiady Breńsko-Góreckie” – cykl regularnych, bezpłatnych spotkań i wycieczek organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Brennej i Górek „Jodła”.

Wbrew powszechnym opiniom historia takich miejscowości, jak: Jaworze, Lipowiec, Górki, Brenna czy wiele innych nie rozpoczęła się 500, czy nawet 800 lat temu lecz dużo, dużo wcześniej. Ludzie żyli i umierali w nich bowiem już w opokach brązu, żelaza, a często nawet w czasach jeszcze odleglejszych.

Na terenie samej Brennej odnotowano kilka śladów pobytu człowieka w czasach prehistorycznych. Jednym z nich jest kamienne ostrze znalezione na Grabowej, jeden z najstarszych dowodów pobytu w Beskidach człowieka neandertalskiego.

Kto o nim dotychczas słyszał? Poza wąskim gronem naukowców – nikt. Podobnie jak chociażby o przypisywanym germanom grocie włóczni sprzed ok. 2 tysięcy lat, czy o zespole kamiennych kopców ze Stołowa, megalitycznym „Jacku” spod Trzech Kopców, czy odkrytych niedawno śladach osadnictwa na Lipowskim Groniu.
Te oraz inne znaleziska, w dokonane w bezpośrednim otoczeniu Brennej i Górek staną się pratekstem do opowieści o dawnym świecie na pograniczu Śląska Cieszyńskiego i Małopolski na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu tysięcy lat. Spotkanie poprowadzą archeolodzy z muzeum w Bielsku-Białej – Bożena i Bogusław Chorąży, którzy od dwudziestu lat badają teren między Olzą a Sołą, dokonując wielu nowych odkryć w bezpośredniej okolicy Brennej i Górek.

Kim byli pradawni ludzie zamieszkujący ziemie u stóp Beskidu Śląskiego? Jak żyli, czym się zajmowali? Co skłoniło ich do zamieszkania w tak dzikich i nieurodzajnych stronach?
Oto niektóre z pytań na które odpowiedzieć będą próbowali badacze.Wśród najważniejszych pytań pojawiających się w tym kontekście – jest także to – w co wierzyli dawni mieszkańcy Ziemi Cieszyńskiej? Jak wyglądały ich miejsca święte i kim byli, bądź czym mogli być ich pradawni bogowie? Odpowiedzi na te pytania próbują znaleźć archeolodzy analizując tajemnicze kamienne obiekty na szczytach gór Stołowa i Trzech Kopców (pomiędzy Brenną a Bielskiem), do których w niedzielę poprowadzą wycieczkę badacze – Bogusław Chorąży i Jarosław Ornicz.

Opowiedzą oni o odkrywaniu tajemnic kopców, form skalnych, kamiennych bloków Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, m.in takich, jak znajdujący się pod Trzema Kopcami, noszący na swojej powierzchni tajemnicze ryty i znaki, „Jacek”. Obiekt ten i jego otocznie, kryją w sobie do dziś zagadkę dotyczącą ludzi i wydarzeń sprzed wieków. Jak dotychczas wiemy o nim niewiele, poza tym, iż jego usytuowanie sprawia, iż można podejmować próby odczytania jego znaczenia w kontekście zjawisk astronomicznych. Czy może być to kluczem do zinterpretowania jego istoty, podobnie jak innych obiektów położonych na okolicznych zboczach i szczytach?
z poważaniem

Wojciech Grajewski, Towarzystwo Miłośników Brennej i Górek „Jodła”

Zapraszamy na stronę facebookową „Jodły” i „polubienia” naszego Towarzystwa i jego akcji:
https://www.facebook.com/towarzystwojodla/photos/pcb.1729031987359130/1729029250692737/?type=3&theater

https://www.facebook.com/towarzystwojodla/photos/gm.1766404490295900/1729039860691676/?type=3&theater

 

 

Podziel się!