Świątynie Wiary Przyrodzoney Słowian – Świdny Las i Ś-Widna Góra oraz Słowiańska Góra

22693_18062012

Świdny Las i  Świdna Góra

Najwyższym wzniesieniem Świnoujścia jest Słowiańska Góra 53 m n.p.m., którą widzimy po lewej stronie przechodząc granicę z Niemcami

Słowiańska Góra to miejsce, skąd widok zapiera dech w piersiach. Morenowe wzgórza, a na nich świerki, jodły, buki, klony, brzozy omszałe, mchy i paprocie, konwalie i kaczeńcem, a do tego ptasi koncert, miarowe kukanie kukułki, dzięcioł pukający w korę i koncertowanie kosa.

 

Urokliwe miejsce. Wytchnienie, cisza i ukojenie dla oczu. W okolicy rozlewiska i przyroda nie zmącona ludzką ingerencją. Konary drzew poukładane w przecudne obrazy.

22693_180620121
fot. Czytelnik

Spłoszony olbrzymi jastrząb rozpostarł skrzydła i wzbił się wysoko. Mokradła srebrzą się jak tafle lodu,a w oddali na niezmąconej wodzie dyskretnie i nieśmiało unosi się niewielka łódź.

22693_180620122
fot. Czytelnik

Świdny Las a w nim Słowiańska Góra to najwyższe wzniesienie w Świnoujściu. Doskonałe miejsce do spacerów,rekreacji i odskoczni od plażowego i wielkomiejskiego zgiełku. Słowiańska Góra to piękne miejsce w Świnoujściu, ale to miejsce powinno się nazywać Świdna Góra w Świdnym Świętym Gaju. Pozostaje kwestia do rozstrzygnięcia czy poświęcona była bogu Widowi-Wijowi, znanemu z Latopisów Ruskich czy też Ś-wiatło-Widowi czyli Świętowitowi?

29447409Widuchowa ze Słowiańskiej Góry

Sarbskie Górki i Słowiańska Góra 73 m npm.

Sarbskie Górki – grupa wzgórz morenowych w zachodniej części Równiny Wełtyńskiej na północ od Widuchowej (powiat gryfiński). Od zachodu opadają dość stromo ku Dolinie Dolnej Odry. Kulminację stanowi Słowiańska Góra (72,6 m n.p.m.). Punkty widokowe na dolinę Odry, Wzgórza Krzymowskie oraz na Niemcy w okolicach Schwedt i Gartz (Oder).

image010

Widok na Międzyodrze

Kupując (TERAZ – TUTAJ!)  Budujesz Wolne Media Wolnych Ludzi!
slowianic nr 2 przod
Podziel się!