Rosyjska jesień i inne jesienie w Królestwie SIS – część 4 Rosja

Słynne rosyjskie (polskie) brzozy pod Smoleńskiem – Y-Z Artgallery paint by Yellena 2011

Jessa, Jasień, Owsień, Tausień, Usień, Usinsz – Bóg Jesieni, Jasny, Pan Jaśni, Jasień, Jaśn. Ma jeszcze kilkanaście zanotowanych postaci imienia – Yassa, Yasza, Yesse, Jasion, Jastrybog/Jastrubonko, Jastar i inne.

Jest to bóg niebiański, bóg bardzo wysoki, bo Kiru Jesiennego i Zachodniej Strony. Bóstwo dwugłowe, dwupłciowe.

Foto by assadbabil

Obrzędy bogów Kiru zachowały się w tradycji ludowej w całej Słowiańszczyźnie, ale nie w odniesieniu do Jesieni-Jasiona. Można je podziwiać w związku z równonocą wiosenną – jako obchody Jaryły-Jarowita (króla i królowej Wiosny),czy w związku z Przesileniem Letnim jako obchody Gaika/Gaji lub Maika/Maji albo Ruji/Rujewita, także występują w ludowych orszakach jako Latko, Pan i Pani Lata i różne postacie noszące wiele imion w zależności od regionu i tradycji.

foto by myza liones

W związku z Przesileniem Zimowym  ocalały orszaki Kostromy/Kostruba albo Kostrubonka/Kostry, albo Kolady/Kulędy (dwugłowa, dwupłciowa postać-kukła inna z przodu – żeńska, inna z tyłu – męska).

 

Vladimir Yanaki Autumn 2001

Obrzęd Jaszy-Jesienia-Jastry chrześcijaństwo skutecznie przykryło dożynkami. Uważny obserwator połączy jednak jego postać z postacią Pana Owsianego, dożynkowego Snopa i Oziminy, Pani Zbóż, które siane są jesienią i jesienią wschodzą.

foto by nickdan

Przetrwał jako bóg koni i innej trzody wśród Istów. Jak każdy Kir, jest bowiem odpowiedzialny za urodzaj nie tylko na polach ale i w oborach i stajniach i zagrodach. Jego święto przypada między 2-0 a 26 września.

Kreml Nowogrodzki foto by hadddock

Jessa to oczywiście nie tylko i nie przede wszystkim pora roku, to pora dnia i kierunek świata – Zachód, to także Starość Dojrzała i wszystko co się wiąże z przygotowaniem do Zimy Życia.

Nowogród foto by hadddock

A teraz już tylko obrazy Jesieni zapowiadanej od dawna – głównie z Azji-Mazji – czyli paradoksalnie,  w tej części 4 – ze wschodu a nie z zachodu Królestwa SIS.

Jesień 1889 na wsi – Isaac Levitan

i jeszcze raz w malarstwie

moscow-kolomenskoye-autumn

Maria-Wiszniak „The grief of a shining-autumn” -1995

Syberia- Siewierz

Ob Syberia –  By flatworldsedge H Matthew Howarth

 

Jesień syberyjska foto by Aleksander Kamakajew.deviantart.com

Tajch-Tajga

Foto by Janusz M.

Podziel się!