Kupalia 2011

Tomasz Strejczyk nadesłał link do Wiadomości24.pl gdzie informacja o Święcie Kupały organizowanym oficjalnie w Poznaniu. Tak się zastanawiam, czy powinniśmy pozwalać używać imienia naszego Boga Wiary Przyrody – dla komercyjnej imprezy?!!! Do tej pory takie imprezy nazywano Wiankami w Polsce – Czy Święto poznańskie ma charakter rodzimowierczy?! – Jakieś akcenty? – To trochę tak jakby pod HASŁEM ZMARTWYCHWSTANIE CHRYSTUSA – KATOLICY URZĄDZILI PIKNIK NAD WARTĄ Z OGNIAMI SZTUCZNYMI I ROCKOWYMI PIOSENKAMI  TYPU „CAŁUJ MNIE KOCHANIE” – Może to i właściwe podejście do Kupały i samego naszego starego święta – zupełnie inne niż to katolickie – wesoło, radośnie, hucznie, kupalnie – czyli bachanalicznie – tylko niepokoi mnie że komercyjnie – bez refleksji religijnej. Może niesłusznie? W końcu Wiara Przyrody – mówi wyraźnie, że każdy czci święta i bogów w taki sposób jaki mu odpowiada, a czyni to także na takim poziomie własnej świadomości osobistej  na jakim się znajduje. Więc czczą te milionowe tłumy – podobno katolików – naszego Kupałę, który wszak jest cząstką Boga Bogów – Świętowita – czczą jak potrafią mając świadomość jaką mają. Kto chce, może przeżywać to święto inaczej nawet w tym tłumie – z refleksją religijną i świadomością głębszego wtajemniczenia – a także może to uczynić na przykład w zupełnie innym gronie i w innym miejscu.

Wiadomości 24:

Noc Kupały w Poznaniu. Posłuchajcie tradycyjnych pieśni słowiańskich! – Wiadomości24

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/noc_kupaly_w_poznaniu_posluchajcie_tradycyjnych_piesni_199216.html

W centrum Wola. Innowacje i Kreacje będziecie mogli posłuchać tradycyjnych pieśni słowiańskich w wykonaniu kobiecego zespołu śpiewu białego KOQRKI.

Bardzo polecam ten zespół białe pieśni.

Litha czyli nasza slowianska …

ze strony: Marii Bucardi poświęconej wróżbom i Tarotowi

http://mariabucardi.pl.tl/Litha-_-Noc-Kupaly.htm
Noc Kupały, zwana też Nocą Kupalną, Kupalnocką lub Nocą Świętojańską czy też potocznie Sobótką lub Sobótkami – słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w najkrótszą noc w roku, czyli najczęściej (nie uwzględniając roku przestępnego) z 21 na 22 czerwca (późniejsza wigilia św. Jana obchodzona jest z 23 na 24 czerwca)[1].

Ta najkrótsza w roku noc, to noc ognia i wody, noc zespolenia sił męskich i żeńskich.

Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości – obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, bałtyjskie, germańskie i celtyckie a także przez część narodów wywodzących się z ludów ugrofinskich np. Finów (w Finlandii noc świętojańska jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu) i Estończyków.

Noc świętojańska – Līgo na Łotwie jest świętem państwowym, a po odzyskaniu niepodległości 23 i 24 czerwca stały się dniami wolnymi od pracy. Również w Republice Litewskiej dzień 24 czerwca jest od 2005 roku wolny od pracy.


Wianek z mchu

Imprezy komercyjne podobne do poznańskiej:

IX Noc Kupały na Zamku w Szczecinie

Noc Kupały na Zamku Książąt Pomorskich 17-19 czerwca to już IX edycja Nocy Kupały na Zamku z Szczecinie: tradycje świętojańskie, osada historyczna, muzyka, rzemiosło, obyczaje, pokazy walk.

Wianki 2011 w Krakowie

Wianki w Krakowie 2011 zapowiadają się ciekawie. Gwiazdą imprezy będzie Wyclef Jean – były lider grupy The Fugees, obecnie występujący solo. Kto jeszcze 25 czerwca wystąpi pod Wawelem? Muzycznych atrakcji nie zabraknie – sprawdź program już teraz!

Z niecierpliwością czekamy na Wianki w Krakowie 2011 – impreza plenerowa nawiązująca do tradycji obchodów nocy świętojańskiej odbędzie się w sobotę, 25 czerwca. Artyści wystąpią na scenie w zakolu Wisły pod Wawelem. W poprzednich latach publiczność rozgrzewali, m.in. Jamiroquai i Lenny Kravitz. Kto zagra w tym roku?

Gościem Krakowa będzie Wyclef Jean – amerykański wokalista i gitarzysta pochodzący z Haiti, założyciel zespołu The Fugees, z którym nagrał m.in. rewelacyjny album The Score. W 1997 roku artysta rozpoczął karierę solową – z powodzeniem. Często współpracuje z innymi cenionymi muzykami, jak Bono czy Carlos Santana. Angażuje się w działalność charytatywną na rzecz Haiti, próbował nawet kandydować na prezydenta tego kraju.

Gwiazdę wieczoru poprzedzą polscy wykonawcy – organizatorzy stawiają na cenionych muzyków tworzących w różnych stylach. Publiczność będzie mogła posłuchać interesujących brzmień z pogranicza reggae, funky, R&B, gitarowego rocka.
4 splecione Wianki – woda i ogień, męskie i żeńskie – symbol swadziebny i symbol Starosłowiańskiej Świątyni Światła Świata  – 4 splecione litery S, a także  dwie 8 – Pełnia i Nieskończoność, 8 Żywiołów – ramiona swastyk , 12 Mocy (4 białe koła + 4 otwarte białe bramy+ 4 białe strzałki) , 4 – Płatki (białe w centrum) – symbole Kirów, 2 – Swastyki – Działy i 1 – Bóg Bogów – centrum, Kwiat Paproci.

historia

Wianki – inspirowana jedną z rodzimych słowiańskich tradycji kupalnych cykliczna impreza kulturalna, odbywająca się co roku na bulwarach w zakolu Wisły, pod wzgórzem wawelskim w Dębnikach. Wbrew pozorom, nie jest to krakowska tradycja, lecz warszawski zwyczaj, który przywędrował do Krakowa w połowie wieku XIX, jak podaje Ambroży Grabowski w książce „Dawne zwyczaje krakowskie”.

We współczesnej formie, jako cykliczna impreza masowa, krakowskie Wianki istnieją od 1992, gdy patronat nad tym wydarzeniem objął Urząd Miasta Kraków. Jednakże tradycja organizowania w tym miejscu świąt w dniu letniego przesilenia sięga czasów najdawniejszych. Pierwotnie obchodzono je jako pogańskie święto o charakterze religijnym – Noc Kupały. Po tzw. Chrzcie Polski tradycja ta nie zamarła, lecz stopniowo ulegała przeobrażeniom: noc ową zwano także wówczas Sobótką lub nocą świętojańską – pozostały jednak ogniska i wróżby, puszczanie wianków, skoki przez ogień czy palenie ziół. W okresie zaborów, a zwłaszcza po wcieleniu Krakowa do Austro-Węgier, Wianki nabrały charakteru manifestacji patriotycznej. Wspominano przy tej okazji postać Wandy z legendy o królu Kraku. Przed I wojną światową organizacją Wianków zajmowało się między innymi Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”.

W okresie II Rzeczypospolitej Wianki włączono w cykl imprez organizowanych w ramach Dni Krakowa, podtrzymując i rozwijając patriotyczne elementy widowiska.

Po II wojnie światowej Wianki stały się wydarzeniem typu światło i dźwięk – spektaklem organizowanym z rozmachem na wolnym powietrzu. Impreza składała się z części dramatycznej, w której przedstawiano dzieła teatralne oraz końcowego pokazu sztucznych ogni. W latach 70. XX wieku nie było w Polsce znane pojęcie patronatu medialnego, jednakże tego typu opiekę nad wydarzeniem sprawowała Gazeta Krakowska.

Po wprowadzeniu stanu wojennego Wianki nie odbywały się oficjalnie, aż po rok 1992. Począwszy od 1992, jest to doroczne wydarzenie kulturalne, obejmujące występy muzyczne, spektakle, konkurs na najpiękniejszy wianek, pokazy ogni sztucznych oraz inne atrakcje.

 

Wykonawcy muzyczni na współczesnych Wiankach (od 2000 r.)

 • 2000 – Brathanki, Maanam
 • 2001 – Wianki odwołano z powodu rzęsistej ulewy
 • 2002 (22 czerwca) – Myslovitz, Renata Przemyk
 • 2003 (21-22 czerwca) – Kayah, Maryla Rodowicz
 • 2004 (26 czerwca) – De Mono, Reni Jusis
 • 2005 (25 czerwca) – Budka Suflera, Krystyna Prońko, Izabela Trojanowska, Patrycja Gola, Felicjan Andrzejczak, Sebastian Riedel, zespół Bracia
 • 2006 (24 czerwca) – Lech Janerka, Marillion
 • 2007(23 czerwca)
  • wykonawcy polscy: Daab, Lombard, Mr. Zoob, Róże Europy, Banda i Wanda
  • wykonawcy zagraniczni: Alphaville, Bananarama, Desireless, Gazebo, Ali Campbell z zespołu UB40
 • 2008 (21 czerwca) – Jamiroquai, Smolik, Novika, Mosqitoo, June, Loco Star
 • 2009 (20 czerwca) – Lenny Kravitz, The Poise Rite, Wilki, Vavamuffin, Patrycja Markowska
 • 2010 – koncert zespołu Kosheen, Brainstorm oraz innych polskich wykonawców nie odbył się z powodu powodzi.

Cudawianki w Gdyni

Gdynia to bez wątpienia miasto bardzo wakacyjne. Morze, plaża, Bulwar Nadmorski, Skwer Kościuszki, Kamienna Góra, liczne atrakcje, koncerty, plenerowe imprezy – wszystko to każdego roku przyciąga do Gdyni setki turystów z całej Polski. Nic więc dziwnego, że każdemu rozpoczęciu letniego okresu towarzyszy hasło „Lato zaczyna się w Gdyni”. A to rozpoczęcie lata w Gdyni to z pewnością impreza godna uwagi. CudaWianki, bo taką nazwę noszą obchody Nocy Świętojańskiej, każdego roku na Miejskiej Plaży w centrum miasta gromadzą tysiące ludzi. Przekonana jestem, że i w tym roku amatorów dobrej zabawy nie zabraknie.

Na imprezie CudaWianki 2011, które odbędą się 25 czerwca, organizatorzy przygotowali szereg atrakcji i będą to między innymi:

Aleja Cudów – to nietuzinkowe plastyczne warsztaty i różnorodne zajęcia integracyjne przeznaczone dla całych rodzin, a przede wszystkim dla najmłodszych, których zamysłem jest budowanie w społeczeństwie kreatywnego spojrzenia na sprawy związane z ekologią;

Alternatywne Zwiedzanie Miasta – to pięć różnych spacerów, które wszystkim zainteresowanym pozwolą poznać Gdynię na nowo, nawet jeśli niektórym mieszkańcom wydaje się, że miasto to znają niczym przysłowiową własną kieszeń. Wykwalifikowani przewodnicy i eksperci zabiorą spacerowiczów w nietypowe i na co dzień trudno dostępne gdyńskie zakamarki, a wszystko po to, by turystom i tubylcom zaprezentować miasto w pięciu ciekawych kategoriach: Gdynia portowa, Gdynia urbanistyczna, Gdynia morsko-ekologiczna, Gdynia emigracyjna i Gdynia muzyczna. Dla najbardziej niestrudzonych spacerowiczów organizatorzy przewidzieli atrakcyjne nagrody;

Akcja Wianki – jak sama nazwa wskazuje celem tej akcji jest plecenie wianków, zarówno tych tradycyjnych z kwiatów jak i takich nietypowych… ze wszystkiego. W roku ubiegłym eko-wianki wyplatane były z butelek, pudełek, kabli, gazet, kapsli i innych, a jak będzie w tym roku – zobaczymy. Wszystko zależy od twórczej fantazji uczestników;

Secret Game – debiutancka miejska gra, której sensu jak na razie organizatorzy zdradzać nie chcą, więc jej reguły to póki co wielki znak zapytania;

Wianki w Warszawie

Wianki Warszawa 2011 – jakie atrakcje nas czekają?

Wianki nad Wisłą to jak zwykle połączenie tradycji i dobrej zabawy. Imprezowanie zacznie się na Podzamczu już za dnia. Można będzie wziąć udział w pikniku rodzinnym i grze miejskiej.  O godzinie 18:00 odbędzie się tradycyjne puszczanie wianków do Wisły. Uczestnicy zabawy będą mieli doborowe towarzystwo – słowiańskie bóstwa i inne fantastyczne postaci. W końcu bez nich ta wyjątkowa noc nie byłaby taka sama… Imprezę tradycyjnie zakończy pokaz sztucznych ogni.

Warszawskie Wianki nad Wisłą to także ważne wydarzenie dla fanów muzyki – kto wystąpi?

Wianki Warszawa 2011 – artyści polscy

Melomani zgromadzenia na Wiankach będą mieli okazję posłuchać na żywo Wilków i Moniki Brodki, wykonawców bardzo dobrze znanych i lubianych.

Monika Brodka zasłynęła dzięki zwycięstwie w programie Idol. Jej pierwszą płytą był ‘Album’, który przyniósł nastolatce popularność i uznanie krytyki. Drugi krążek Brodki nosi tytuł ‘Moje piosenki’. W 2010 roku piosenkarka wróciła po przerwie z płytą  ‘Granda’, która okazała się wielkim wydarzeniem na polskiej scenie muzycznej. Niedawno piosenkarka triumfowała na gali Fryderyki 2011 – jej płyta zdobyła 3 statuetki.

Podziel się!