Świątynie Światła Świata – Góra Golcowa pod Domaradzem i Bliznem

Świątynie Światła Świata – Góra Golcowa pod Domaradzem i Bliznem

Łagodny stok Wzgórza Golcowej, pod Bliznem i Domaradzem niedaleko Brzozowa w województwie Podkarpackim. Na szczycie tej góry oczywiście postawiono kaplicę, która jest przez cały rok nieczynna.

Widok na Górę Golcową spod Domaradza zimą. Ta góra jest też nazywana Michałkiem z racji kaplicy, która u jej szczytu stoi, a poświęcona jest Michałowi. Jak wiadomo Święty Michał jest tym, który skutecznie zwalcza diabły, więc po co tutaj ta kaplica, już w tej chwili wiemy. Jest to od jakichś 10 tysięcy lat miejsce pogańskiego kultu dla słowiańskich mieszkańców okolic Brzozowa. Rzeczywiście ma urok i nastrój i rosną tutaj rombotowe drzewa o kilku pniach.

Inny widok Góry Golcowej – ktoś usiłuje sprzedać działkę i zrobił to zdjęcie. Byłem na Górze Golcowej ostatnio po Wielkiej Nocy, ale w roku 2005. Była bardzo ciepła zaawansowana wiosna, a na drzewach w koło kaplicy znalazłem zawieszone słowiańskie proszalne bajorki, przy pomocy których śle się nie tylko prośby ale też podziękowania do pogańskich bogów. Bajorki to wstążki w kolorach żółtym (złotym), zielonym, niebieskim, błękitnym, czerwonym, białym i czarnym. Te wstążki długie na kilkanaście centymetrów przewiązuje się przez gałęzie, a przewiązując mówi się do określonego boga związanego z danym kolorem bajorka swoje życzenie, które chciałoby się żeby on pomógł w nowym słowiańskim roku spełnić. Piękny zwyczaj i nie głupi, bo takie wzmacnianie i powtarzanie sobie o celu na dany rok, prowadzi do jego łatwiejszego spełnienia. Jeszcze łastwiej się spełnia te cele, które się zapisuje. Wiedzieli o tym starożytni Słowianie i prócz bajorów i bajorków mieli też węsiory i węsiorki – węsiory-wisiory to wstęgi zapisane znakami, a więc z zapisem prośby lub podziękowania. Takie są też często cele modlitwy do bogów – koncentracja na wybranej RZECZY lub podziękowanie za JEJ spełnienie.

Jeszcze raz Golcowa Góra z szosy. Coś mnie w tym zdjęciu jednak niepokoi – nie pamiętam go, czy to aby na pewno Golcowa?

I widok z Golcowej Góry na DomaradzNa koniec powiem wam jaką boginię tutaj czczono – Golę czyli Holdę, znaną też jako Hołda-Hłoda, albo Gogołada. Ta bogini wymaga hołdów, może przynieść człowiekowi głód i chłód (co widać z nazwania), ale zasadniczo jest to Bogini Mądrości , a więc zapobiegająca głodowi i chłodowi. Gogołada – Ta Która Włada Głagołem – mową, wymownością i Głagolicą – pismem prawym (w odróżnieniu od pisma tajemnego, ciemnego, lewego – welesowicy). Może więc oważ bogini, jeśli się ją pokornie, a cierpliwie prosi i uda się ją człowiekowi uprosić (bo jest diabelnie uparta i niechętnie poddaje się prośbom) uczynić człowieka wolnym raz na zawsze od Głodu i Chłodu poprzez dar mądrości jaką na niego zsyła. Wspaniała bogini z tynu i rodu Ładów – Panów Ładu Świata.


Podziel się!