Kwiat akacji / robinii – zapiekany w cieście

Robinia-pseudoacacia

Robinia, czyli grochodrzew

Robinia akacjowa, grochodrzew biały, robinia biała, grochodrzew akacjowaty (Robinia pseudoacacia L.) – gatunek drzew należący do rodziny bobowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej. Do Europy sprowadzona została w roku 1601 r. jako drzewo ozdobne, była sadzona w parkach, później także w lasach. Samorzutnie rozprzestrzenia się w środowisku naturalnym. Gatunek inwazyjny, powoduje znaczne zmiany siedliskowe i jest trudny w zwalczaniu. Jest rośliną miododajną. Kwiaty robinii akacjowej są jadalne, ale owoce, kora i liście trujące.

kwait akacji 6444__DSCN3031

Kwiaty wszystkich gatunków robinii i akacji są jadalne – nasiona i inne części nie!!!

Kwiaty robinii (w)akacjowej w cieście

Robinia akacjowa to drzewo które popularnie nazywamy akacją, kwitnie białymi girlandami, ale prawdziwa akacja kwitnie bardzo późno – najpóźniej z drzew w Polsce i ma kwiaty żółte.

Świetny przepis, można smażyć placki z łodyżką – pozostawiając ją na zewnątrz – nad powierzchnią – placka, można zrobić słodki omlet z samymi kwiatami (zielone części kwiatów też są jadalne). Jest to dobre drugie danie dla kogoś kto lubi jadać na słodko. Smak zbliżony do placków z jabłkami ze względu na ciasto. Po usmażeniu łodyżkę kwiatu można usunąć chwytając ją i odrywając od kwiatków szybkim ruchem do góry.

akacja inna 009870

Akacja szczeciniasta kwitnie na różowo

Składniki:

kwiaty robinii akacjowej,

200 ml mleka,

10 łyżek mąki,

3,5 łyżki cukru,

2 jajka,

cukier waniliowy,

skórka z pomarańczy,

olej do smażenia.

kwait akacji trgf 99500

WYKONANIE :

Kwiaty akacji moczymy w zimnej wodzie, pozostawiamy na godzinkę, następnie myjemy pod bieżąco wodą i układamy do wysuszenia. Pomarańczę myjemy, zlewamy  gorącą wodą i na tarce ścieramy skórkę. Przygotowujemy ciasto naleśnikowe, maczamy w nim kwiaty akacji i smażymy z obu stron na gorącym oleju.

kwitnące drzewo 466

Podajemy na gorąco, ale tego chyba nie trzeba dodawać  – smacznego wszystkim, wprost z Kuchni Królestwa Sis

robinia01

Robinie i akacje nie dożywają zwykle sędziwego wieku dlatego wielki szacunek dla tego drzewa z Anglii

Podziel się!
Ten wpis został opublikowany w Przyroda i otagowany jako . Dodaj odnośnik do ulubionych.