Robinia, czyli grochodrzew
Robinia akacjowa, grochodrzew biały, robinia biała, grochodrzew akacjowaty (Robinia pseudoacacia L.) – gatunek drzew należący do rodziny bobowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej. Do Europy sprowadzona została w roku 1601 r. jako drzewo ozdobne, była sadzona w parkach, później także w lasach. Samorzutnie rozprzestrzenia się w środowisku naturalnym. Gatunek inwazyjny, powoduje znaczne zmiany siedliskowe i jest trudny w zwalczaniu. Jest rośliną miododajną. Kwiaty robinii akacjowej są jadalne, ale owoce, kora i liście trujące.
Kwiaty wszystkich gatunków robinii i akacji są jadalne – nasiona i inne części nie!!!
Kwiaty robinii (w)akacjowej w cieście
Robinia akacjowa to drzewo które popularnie nazywamy akacją, kwitnie białymi girlandami, ale prawdziwa akacja kwitnie bardzo późno – najpóźniej z drzew w Polsce i ma kwiaty żółte.
Świetny przepis, można smażyć placki z łodyżką – pozostawiając ją na zewnątrz – nad powierzchnią – placka, można zrobić słodki omlet z samymi kwiatami (zielone części kwiatów też są jadalne). Jest to dobre drugie danie dla kogoś kto lubi jadać na słodko. Smak zbliżony do placków z jabłkami ze względu na ciasto. Po usmażeniu łodyżkę kwiatu można usunąć chwytając ją i odrywając od kwiatków szybkim ruchem do góry.
Akacja szczeciniasta kwitnie na różowo
Składniki:
kwiaty robinii akacjowej,
200 ml mleka,
10 łyżek mąki,
3,5 łyżki cukru,
2 jajka,
cukier waniliowy,
skórka z pomarańczy,
olej do smażenia.
WYKONANIE :
Kwiaty akacji moczymy w zimnej wodzie, pozostawiamy na godzinkę, następnie myjemy pod bieżąco wodą i układamy do wysuszenia. Pomarańczę myjemy, zlewamy gorącą wodą i na tarce ścieramy skórkę. Przygotowujemy ciasto naleśnikowe, maczamy w nim kwiaty akacji i smażymy z obu stron na gorącym oleju.
Podajemy na gorąco, ale tego chyba nie trzeba dodawać – smacznego wszystkim, wprost z Kuchni Królestwa Sis
Robinie i akacje nie dożywają zwykle sędziwego wieku dlatego wielki szacunek dla tego drzewa z Anglii