Jerzy Przybył

Jerzy Przybył clip_image001

Zawód  artysty plastyka pomaga mi w poznawaniu  a  poprzez twórczość w  w spotkaniu z tym co jest tajemnicze,nieznane i zapomniane. Zainteresowanie się współczesnością  i przeszłością, nowymi odkryciami w świecie nauki daje poczucie wielkiej misji dla mojego zawodu.

Daje szanse i grunt poznania wlasnego wnetrza i duchowości.Twórczość zaś  przez adekwatne środki wyrazu stwarza miejsce spotkania z  czlowiekiem, jego światem,  przeszłością i pozwala orientować się na wyzwania swiata współczesnego, ku nowym wartościom i normom przyszlosci.

welanski jelen 2Skrzysty Jeleń

Biografia Jerzego Przybyła

Artysta malarz, grafik, rzeźbiarz, pisarz, eseista i krytyk. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Wydział Malarstwa i Grafiki w Katowicach w 1968 roku.

Członek ZPAP w Katowicach, Związku Plastyków Szwedzkich, Stowarzyszenia Artystów Smalandu w Varnamo (Szwecja).

Jarylo JarunaRzeźba – Pory Roku – Jarło-Jaruna

Wykładowca i organizator warsztatów artystycznych na temat archetypów, rytów i symboli w mitologii skandynawskiej i słowiańskiej w artystycznych szkołach w Szwecji i Polsce, m.in. w Ogólnokształcącym Liceum Sztuk Pięknych w Katowicach. Jeden z jego esejów, zamieszczony w książce „O nordyckiej mitologii”, znalazł się w wydanym przez Uniwersytet w Uppsali podręczniku „Mity”, przeznaczonym dla szwedzkich szkół średnich, jako jedyny w tym tomie tekst poświęcony zagadnieniom mitologii skandynawskiej.

Rok z miesiacami JeszaRok z Miesiącami – Jesza

Przez krytykę szwedzką i zagraniczną, w tym polską, został uznany narodowym ikonografem Mitologii Nordyckiej.

Ma za sobą prawie 100 wystaw indywidualnych w Szwecji (dokładnie 93 do 2002 roku), między innymi w Västervik, Linköping, Kalmar, Stockholm, Växjö, Jönköping, Halmstad, Värnamo, Wadstena, Sundsvall. Jego prace prezentowano ponadto w Finlandii (w Helsingfors i Pieksamäki), Austrii, USA i Kanadzie – dotychczas uczestniczył w ponad 80 wystawach zbiorowych na świecie. Z ważniejszych wymienić należy ekspozycje w Nowym Yorku, Waszyngtonie, New Jersey, Seattle, Los Angeles, Toronto i Wiedniu.

kostromaKostroma i jej Miesiące

Entuzjastyczne recenzje z jego wystaw zamieszczały największe gazety światowe, w tym np. „Washington Post”.

W Polsce odbyło się 20 wystaw Jerzego Przybyła – między innymi w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Gdańsku, Opolu i Toruniu.

planta NoceniaPlanta Zerywana – Nocenia na Welańskiej Równi

Jego prace znalazły się w prywatnych kolekcjach i znanych muzeach w Kanadzie, Finlandii, Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Czechosłowacji, Niemczech, USA, Austrii, we Włoszech, na Węgrzech i w Polsce.

swiatlogonce taja 2Światłogońce

O artyście i jego sztuce nakręcono wiele filmów i reportaży, poświęcono mu też eseje w wielu książkach. Na terenie Polski i Skandynawii odbyło się także wiele publicznych debat z jego udziałem, poświęconych sytuacji kultury, ideom i prądom w sztuce współczesnej, mitom i symbolom kulturowym.

przepoczworzenie sie Swata w PirwnicyPrzepoczwórzenie się Swąta w Pierwnicy

W roku 2004 otrzymał za swoją twórczość Kulturalną Nagrodę Roku, przyznawaną przez Kommune Västervik.

Umor senmurgUmor-Strasz Senmurg

Dziedziny artystyczne

Malarz – grafik – rzezbiarz

Wyksztalcenie artystyczne Liceum plastyczne Katowice 5 lat.,

6 Lat studiow Akademia Sztuk Pieknych wKrakowie. Wydzial Malarstwa i Grafiki w Katowicach magister sztuki dyplom 1968.

Wiele kursow w zakresie technologi roznych dziedzin plastyki ( 1983-2002 ) na terenie Szwecji.

Wystawy Indywidualne

93 wystaw-w Szwecji (59) Västervik, Linköping, Kalmar, Stockholm,Växjö,Jönköping,Halmstad,,Värnamo,Wadstena ,Sundsvall .. takze Finland (2) Helsingfors ,Pieksamäki. USA (9)  New York ,Washington  Wellington New Yersey City Seattle ,Los Angeles …..

Canada (2)  New Foundland , Toronto .    Österrike(1) Wien ,okolo 20 wystaw w Polsce – Warszawa ,Krakow ,Katowice , Lodz ,Gdansk, Opole, Torun…

Wystawy zbiorowe: Okolo  80 wystaw: Bulgaria, Francja, Grecja, Japonia, Jugoslavia, Rumunia, Sovjet, Hiszpania, Czechoslowacja, Niemcy,Wegry,Austria,Kanada ,Polska i Szwecja

Reprezentowany

W znanych muzeach i  pywatnych zbiorach w

Kanada, Finlandia, Francja, Wlochy Jugoslawia, Polska, Szwajcaria,Wielka Brytania,, Szwecja,, czechoslowacja,Niemcy, Wegry,, USA ,Austria,    . Kommuny:Västervik, Vetlanda, Gnosjö, Hällefors, Oskarshamn,
Wojewodztwa: Jöngköping,  Kalmar , Kronoberg.

nagrody 12 Nagrod w Polsce, Grand Prix oraz medal av Saint Paul Devenc przy Grand Prix Palmers i Juan Les Pins (-76) oraz Laureat Hors Concours i Antibes (-76).
Prace: Monumentalne prace w Szwecji: BiuroTurystyczne w  Västervik, Åby szkola w Gamleby, Åby Fritidsgård w  Gamleby, Dom starcow Johannesbergsvägen w Västervik, Kommunalny dom  Valhall w Hultsfred, szpital w Västervik, szpital w Ljungby  , Dom starcow w Loftahammar, V U C Futurum w  Västervik, Przedszkole Norrtorn w Oskarshamn,osiedle Midgård, dom Gasten i Västervik, ”Ull” i Ullevi,

”Garpen”w Gamleby ,oraz Muzeum Bajki w  Ljungby.

inog taja1Inóg

Konstnärens profil och skopande i förlagda böcker:

Alfred Ligocki – Plastycy Slaska i Zaglebia,-wydawnictwo ”Slask”1977

Gunnel&Kjell Swärd – ”Konstnärer i Småland och på Öland”

Pedagog förlaget AB  1983

Who is who in Poland  edition Zurich 1982

Form och bildkonstnärer i Södra Sverige- Kulturarbetsförmedlingen Malmö 1991

Stanislaw Jordanowski – ”Vademecum Malarstwa Polskiego”-BPC New York 1988

Stanislaw Jordanowski – ”Vademecum malarstwa polskiego w USA” Towarzystwo Przyjaciol Ossolineum Wroclaw 1996

Seweryn Aleksander Wislocki -”Gorniczy Slask w sztuce Gornego Slaska”-Weglokoks S:A Katowice 1996

Om konsten på Ljungby lasarett och Ljugberga sjukhem1984-1994 Lanstinget Kronoberg Växjö  1994

Offentlig konst i Kronoberg –Lanstinget Kronoberg 1991

Filmy o artyscie i jego sztuce:

– TVP-Katowice  ”Zdany na siebie czyli o jeleniu ktory nie daje sie wyjelenic

Rez red.Janusz Karkoszka (1986)

-Praca dyplomowa Szkoly Telewizyjnej- Gamleby ,”Konstnär Jerzy Przybyl”1987

-TvP –Katowice ”Skandynawska i slowianska mitolgia” red.Wieslaw Glowacz 1997

-TvP –Katowice , TV Polonia“ W kregu nordyckich mitow-twarze Jana Pola”red:Wieslaw Glowacz 1999

-TVP Katowice-zapis programu” Mikser”wywiad na zywo z Jerzym Przybylem 2000

Uczestnictwo w nastepujacych filmach dokumentalnych

.-TVP Katowice –“Perla szwedzkiego Baltyku-Västervik”1999

-TVP Katowice- ”W swiecie Astrid Lindgren”1999

-TVP  Katowice Telewizja Polonia- “Szwedzi na Slasku”   2000

-TVP Katowice Telewizja Polonia  -“Odbicia wyobrazni”  “2000

W wymienione filmy w rezyseri red.Wieslawa Glowacza

3 krotkie reportaze w telewizji szwedzkiej Småland 1995,1997 1997

Z pomoca wjezyku szwedzkim przyjaciela Larsa Frosteruda pisze i wydaje ksiazke:”Om fornnordisk mytolgi” 1994 ktora znajduje sie wielu szwedzkich bibliotekach.Jeden z jej rozdzialow i jako jedyny prezentuje nordycka mitologie w

wydanej przez Instytut jezyka szwedzkiego przy uniwersytecie w Uppsali dla szwedzkich gimnazjalistow broszury “Mity”.

Bierze udzial w debatach o sztuce, o mitach i o kulturze

inog3taja1Dyjbołt

Przybyl Jerzy (Jan Pol)

Biografia artystyczna(1997-2002)

Moja biografia artystyczna(1970-1996) znajduje sie w katalogu” Jan Pol” do wystawy w katowickim museum.

.Od 1997 mialem 5 wystaw indywidualnych: w Szwecji –Galeria sztuki  Vadstena

(1997),Galeria sztuki w Lysekil, (1998)Misteria Bozenarodzeniowe Gränsö –Västervik(1998),Misteria Bozenardzeniowe Galeria31Västervik(2ooo) Galeria 31

Västervik2001  Pod koniec roku 1997 zaproszony zostalem  przez Ambasade olestwa Szwecji w Waszyngtonie do wystawienia moich prac o nordckiej mitologi .Wystawa  “The spiritual  world of the Vikings” wzbudzila wielkie zainteresowanie i bardzo  przychylnie zostala przyjeta przez publicznosc i media(m.inn “Wasinghton post”). Ekspozycje te zwiazane sa z obchodami 1000 lecia odkrycia wysp Nyfoundlandzkich przez Wikingow.Wielkie wernisaze mialy miejsce w Ambasadzie szwedzkiej w Waszyngtonie, Uniwersytet South of California w Los Angeles , Museum nordyckiego dziedzictwa kulturowego w Seatlle. W 2000 roku wystawa uczestniczyla w glownych uroczystosciach na wyspach Nyfoundlandzkich w St.Johns a pod koniec roku w uniwersytecie Toronto .W tym samym czasie w Szwecji zakonczylem realizacje projektu “”Midgård “ (razem 18 monumentalnych dziel ).Wykonalem takze 2 monumentalne rzezby jedna w betonie”Ull” a druga  5x6x7m  “ Garpe “w polimerycznych zywicach. Podczas Dni Szwedzkich 2000  w czerwcu, wystawialem  “Nordyckie mity” w Biblitece Slaskiej w Katowicach.Trzy miesiace pozniej prowadzilem warsztaty artystyczne w Liceum Sztuk Pieknych w Katowicach na temat “Dni tygodnia” w slowianskiej i nordyckiej mitologi”(pazdziernik 2000,maj2001).Zrealizowalem projektdla Muzeum Bajki w Ljungby (brama wejsciowa i 3 rzezby) 2001r   . Jestem w traktcie realzacji  mojego projektu sponsorowanego przez EU “ Norra Tjust –ziemia mitow i sag.”

znuj (GLOWA)Głowa żnuja

Podziel się!