Tom IV – Księga Wiedy

 Księga Wiedy

Tutaj znajdziecie informacje o zawartości Księgi Wiedy, jej spis treści.

Relief korona-tęczaRelief korona-tęczaRelief korona-tęcza

Jak powiedziano jest 36 Wied, które są Prawdami. Dlaczego jednak mówimy o Księdze Wiedy a nie Wiedzy?

Bo wiedzę może posiąść tylko Uczeń, Wyznawca. Nauczyciel, Mistrz, Wieszcz nie powinien przekazywać wiedzy chociaż jest osobą wiedzącą. Zarozumialstwem jest – jak to niektórzy praktykują – wygłaszać sądy niewzruszone, najmądrzejsze i jedyne. Każdy z nas ogarnia na tyle szeroki wycinek Rzeczy Istności (Rzeczywistości) na jaki pozwala mu jego Źreb (zręb losu-koszu – czyli czas i miejsce bytowania dane z Góry przez Swąta-Światłoświata i innych Bogów  – lub jak kto chce Siłę Sprawczą Wszechświata oraz Moce i Żywioły), Wierg (wyrok losu-koszu – czyli ciało i  duszę [mózg-umysł i wrażliwość nerwów -emocjonalność] w jakie duch człowieka wstępuje – także dane z Góry, bez udziału naszej woli), Dola (czyli sploty zewnętrznych okoliczności z jakimi musimy się zmagać przy pomocy tego co dostaliśmy do dyspozycji) i Byt (czyli – to co kształtujemy zupełnie sami, najbliższe otoczenie – osoby i fakty jakie wytworzymy).

Wieda jest więc tym co dawały w dawnych czasach ludziom wieszczki i wiedźmy, wiedunowie i wieszczowie – To wskazówka – droga wiodąca ku Prawdzie takiej jaką jesteśmy w stanie poznać w danym momencie życia. Ta prawda może być inna kiedy dojrzejemy, albo się zestarzejemy. Ta prawda, która jest naszą wiedzą – jest prawdziwą wiedzą o naszym żywocie. Nic nikomu, poza nami, jednak z tej prawdy nie przyjdzie.

Możemy zatem jedynie wskazywać – wieść chętnych wiedzy, wodzić ich ku Prawdzie czerpiąc z własnej wiedzy. Oni biorąc do siebie tę wieść – nić przewodnią i opowieść wysnutą z Baji – Materii Świata, mogą ją przekształcić w prawdziwą Wiedzę, przydatną dla nich w takim stopniu w jakim potrafią ją przyswoić i dla swojego pożytku wykorzystać. Ich Wiedza będzie odbiciem jedynie WIEDY i WIEDZY PRAWEJ I PRAWDZIWEJ – Przyrodzonej Światu Światła.

Podziel się!