Pomnik Katyński Andrzeja Pityńskiego w New Jersey City
Kiedy rozprawiamy dzisiaj nad niegodziwym postępowaniem burmistrza New Jersey i współczesnymi konfliktami polsko-żydowskimi, wręcz wojną ideologiczną o to czy Holokaust był Holokaustem Polaków (ja zdecydowanie stoję przy tym twierdzeniu!), czy wyłącznie Holokaustem Żydów (polskich i innych) warto może poświęcić znów dwa słowa artyście polskiemu z USA Andrzejowi Pityńskiemu , który jest autorem tego pomnika, jak również Światowida z New Jersey (gdzie powstał – postawiono go w Hamilton), a w swoim ekspresyjnym stylu rzeźbiarskim wyraźnie nawiązuje do Stanisława Szukalskiego czy Albina Polaszka. Pisaliśmy o nim nie tak dawno temu, w roku 2016.
Światowid z Hamilton (USA)
Katyń – New Jersey City
Na tle słynnych dwóch wież World Trade Center rysowała się sylweta pomnika katyńskiego (1988-1991) w Jersey City. Rzeźba przedstawia polskiego oficera, który osuwa się martwy od ciosu w plecy zadanego karabinowym bagnetem. To postać ułana w rogatywce, z zawiązanymi z tyłu rękami, która pręży się w przedśmiertnej agonii. W plecy oficera wbity został bagnet ogromnego karabinu. Jego kolba wychodzi poza ramy dynamicznej, pełnej ruchu kompozycji. Zaskoczony atakiem żołnierz bezskutecznie chce uniknąć ciosu. Ciało wysuwa do przodu, jakby w próbie ucieczki, którą podkreśla pełen bólu gest skrępowanych rąk. Jednak głowa z zakneblowanymi ustami opada na ramiona. Zdradziecka egzekucja odbywa się w milczeniu. Przez lata Amerykanie traktowali rzeźbę jako odległy od ich realiów historycznych symbol. Do czasu, kiedy sami podobny cios w plecy otrzymali od arabskich terrorystów. Zdjęcie pomnika na tle płonących wież WTC obiegły cały świat. (źródło: Andrzej Pityński. Znany artysta polski w Ameryce pochodzi z Podkarpacia)
więcej: https://www.flickr.com/groups/andrzejpitynski/pool/
Andrzej Pityński. Znany artysta polski w Ameryce pochodzi z Podkarpacia
Antoni Adamski
Dodano: 20-03-2016
Andrzej Pityński. Fot. Tadeusz Poźniak
Czy kontrowersyjny pomnik trafi na Dolny Śląsk?
PITYŃSKI – Muzeum Rzeźby w Ulanowie
http://www.stalowka.eu/artykul/359/pitynki-muzeum-rzezby-w-ulanowie/
21 października 2015 13:25, autor: zomo
Już od 11 listopada patriotyczne dzieła rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego zwanego „Ambasadorem Polskiej Historii” będzie można podziwiać w muzeum prac tego artysty, jakie właśnie powstaje w podkarpackim Ulanowie.
Miasto, które kilka miesięcy temu otwarło Muzeum Flisactwa Polskiego, teraz znów zwraca się w kierunku historii – tym razem w stronę tradycji patriotycznych i martyrologii narodu polskiego. Monumentalne rzeźby o takiej właśnie tematyce autorstwa Andrzeja Pityńskiego zdobią miasta w Polsce i Stanach Zjednoczonych. W ulanowskim muzeum będzie można obejrzeć ich wierne, choć pomniejszone kopie wraz z medalami oraz wybranymi szkicami wykonanymi przez artystę.
Andrzej Pityński urodził się w Ulanowie i choć od lat mieszka i tworzy w Stanach Zjednoczonych, nigdy ani o Polsce ani o swym rodzinnym miasteczku nie zapomniał. Już w 1989 roku ufundował i wykonał dla mieszkańców Ulanowa popiersie Jana Pawła II – pierwszy w Polsce pomnik papieża usytuowany poza placem kościelnym. Teraz do Ulanowa przyjechały miniaturowe wersje jego najwybitniejszych dzieł – i tylko tu będzie je można obejrzeć wszystkie razem, w jednym miejscu. Miejsce to, jest z kolei symboliczne dla artysty, bowiem obiekt muzealny został wybudowany na wzór projektu rodzinnego domu rzeźbiarza. W ten sposób mieszkańcy oraz samorząd Ulanowa wyrażają wdzięczność oraz uznanie dla artysty. – mówił Janusz Bronkiewicz-koordynator prac związanych z otwarciem.
Umiejscowienie kolekcji dzieł w replice rodzinnego domu artysty podkreśla także emocjonalny charakter jego prac, których przesłanie i tematyka wyrosły na gruncie historii rodzinnej. Rodzice Pityńskiego – porucznik Aleksander “Kula” i Stefania Pityńska “Perełka” byli partyzantami NOW-AK w oddziale “Ojca Jana”, a potem w oddziale NZW “Wołyniaka”. Michał Krupa “Pułkownik” – ostatni partyzant “Wołyniaka” schwytany w obławie przez UB, MO, ZOMO w 1959 roku – był wujkiem Andrzeja Pityńskiego, najstarszym bratem matki. „Pułkownik” pochodzil z Kuryłówki a jest pochowany na cmentarzu w Ulanowie.
AMERYKANIE NIE MAJA ZE SZTUKĄ SŁOWIAN W USA ŻADNYCH PROBLEMÓW
Pomijając oczywiście żydowskiego lewaka – burmistrza z New Jersey, gdzie zresztą żyje i tworzy Andrzej Pityński.
Katyń Andrzeja Pityńskiego w Baltimore
Andrzej Pityński – Polish Hussar
Andrzej Pitynski’s Mciciel (Avenger) is dedicated to Polish soldiers. This monument is also sometimes called the „Hussar” or „Polish Hussar” because the figure is that of a 16th century Polish Hussar in full armor. These elite heavy cavalrymen were known for their signature ‚wings’ This kneeling Hussar (bronze, 10 x 5 x 6 meters) watches over the final resting place of his brothers and sisters in arms – the Veterans cemetery at the Czestochowa Shrine.
Mciciel was unveiled on August 14, 1988.
Bitwa Warszawska 1920 (Battle of Warsaw)
Kampania Wrzesniowa 1939 (September Campaign)
Kampania Francuska 1940 (French Campaign)
Narvik 1940
Tobruk 1941
Battle of Britain 1940
Battle of Atlantic 1940 – 1944
Monte Cassino – Ancona – Bologna 1944
Falaise – Breda – Arnhem 1944
Powstanie Warszawskie 1944 (Warsaw Uprising)
Światowid-Świętowit Andrzeja Pityńskiego w Hamilton (New Jersey, USA)