O grzybach inaczej: Gęśnica, czyli majówka wiosenna

Gęśnica, czyli majówka wiosenna

Gęśnica Wiosenna

TYLKO DLA WYTRAWNYCH ZBIERACZY! Zastanawiałem się długo czy zrobić ten wpis czy zaniechać. W końcu piszę, bo z tym grzybem jest podobnie jak Z Muchomorem Czerwonawym. Kto go pozna dobrze, nauczy się go rozróżniać od gatunków trujących, i kto polubi jego smak i zapach ten będzie go zbierał i jadł.

Gęśnica Wiosenna to jest grzyb majowy, którego naprawdę nie polecam zbierać osobom słabo znającym się na grzybach.  Niektórzy ludzie nie cierpią smaku i zapachu Majówki (Gęśnicy) Wiosennej, a inni go uwielbiają. Ten zapach i smak nie zmienia się podczas obróbki cieplnej grzyba, jest trwały, więc albo go polubimy, albo nie.  Nie polecam go nowicjuszom ponieważ jest podobny do dwóch gatunków trujących: Wieruszki Zatokowatej i Dzwonkówki trującej.

Gęśnica Wiosennna

Dzwonkówka Trująca (https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzwonk%C3%B3wka_truj%C4%85ca)

Bardzo podobne kapelusze, co do formy i koloru, także podobne nogi. U Dzwonkówki żółtawe blaszki pod kapeluszem podczas gdy u Gęśnicy blaszki te są białe. Ale jeśli grzybki są bardzo młode ten żółty kolor blaszek Dzwonkówki nie jest taki oczywisty, jest dużo bielszy.

 

Wieruszka Zatokowata ( na zdjęciu) jest naprawdę bardzo mocno trującym grzybem. Ma zdecydowanie bardziej beżowy kapelusz, a blaszki różowe lub różowawe, ale znów gdy bardzo młoda wpadają one w kolor białawy.

 

Zobaczcie to na filmie, jak zwykle polecam Paweł i Grzyby:

https://www.youtube.com/watch?v=3ozE-DhuLuY

Dla porównania u Pawła: Wieruszka Zatokowata i Dzwonkówka

 

 

Wieruszka Zatokowata – starszy egzemplarz – wyraźnie ceglaste blaszki

 

Gęśnice/Majówki spotyka się nie tylko w maju, ale nawet w listopadzie

https://www.youtube.com/watch?v=fgFqHdw0mZw

 

Gęśnica Wiosenna na nagrzyby.pl:

 

Gęśnica wiosenna – [ Majówka wiosenna ] – Calocybe gambosa – Grzyb dnia

Wieruszka Zatokowata:

http://www.gorypolskie.eu/grzyby-niejadalne/176-wieruszka-zatokowata

Podziel się!