Dziennik Naukowy: Symbole wyryte w Göbekli Tepe przedstawiają najstarszy kalendarz na świecie? oraz Hardcore Teaching o Gobekli Tepe

Symbole wyryte w Göbekli Tepe przedstawiają najstarszy kalendarz na świecie?

Nie ma w tym artykule wiele nowego, wygląda to raczej na wakacyjną „zapchaj dziurę” niemniej hipoteza naukowców z Edynburga o Kosmicznej Katastrofie (o której wiemy że wydarzyła się około 11 000 lat p.n.e. , czyli 13 000 lat temu) jako punkcie zwrotnym do inicjacji Nowej Cywilizacji w sensie religijnym i w sensie organizacji rolnictwa w miejsce dawnego łowiectwa i zbieractwa po tym kataklizmie są interesujące.

Polecam dla przypomnienia inne artykuły na temat Gobekli Tepe jakie u Nas publikowaliśmy. CB

 

 Göbekli Tepe uznawane jest za najstarsze znane miejsce kultu stworzone przez człowieka. Jego wiek szacowany jest na 11-12 tysięcy lat. Archeolodzy badający Göbekli Tepe sugerują, że symbole wyryte na jednym z filarów pradawnej świątyni przedstawiają najstarszy na świecie  kalendarz księżycowo-słoneczny. Sugerują też, że powstał on jako upamiętnienie niszczycielskiego uderzenia komety.

 

Göbekli Tepe znajduje się w południowo-wschodniej Turcji, niedaleko granicy z Syrią. Archeolodzy rozpoczęli wykopaliska w tym miejscu w 1994 roku. Doprowadziły one do odkrycia wielu podobnych konstrukcji w jego pobliżu. Göbekli Tepe znajduje się w centrum tej grupy stanowisk z okresu neolitu preceramicznego. Charakterystyczne dla całego kompleksu świątyń są ogromne filary w kształcie litery „T”, rzeźbione misternymi symbolami, przedstawieniami zwierząt lub ludzkich kończyn. W centrum struktury stoją dwa filary otoczone kolejnymi. Ich wysokość waha się od trzech do nawet sześciu metrów. Całość tworzy owalną budowlę.

Na jednym z takich słupów znaleziono wiele symboli w kształcie liter „V”. Ich nowa interpretacja, przedstawiona na łamach pisma „Time and Mind” (DOI: 10.1080/1751696X.2024.2373876) sugeruje, że budowniczowie konstrukcji byli w stanie rejestrować swoje obserwacje Słońca, Księżyca i konstelacji w formie kalendarza, stworzonego w celu śledzenia czasu i oznaczania zmiany pór roku.

Kalendarz

Naukowcy z University of Edinburgh uważają, że symbole „V” znajdujące się na jednym z monumentów w Göbekli Tepe można interpretować jako kalendarz księżycowo-słoneczny, z 11 dniami epagomenalnymi dodawanymi do każdego roku w celu wyrównania roku astronomicznego z rokiem kalendarzowym. Jeśli badacze mają rację, byłby to najstarszy kalendarz tego typu.

Uczeni wskazują, że dzień przesilenia letniego przedstawiony jest w szczególny sposób. Przekonują, że reprezentowany jest przez symbol „V” noszony na szyi stworzenia przypominającego ptaka. Wskazują też, że pobliskie posągi, prawdopodobnie przedstawiające bóstwa, również mają podobne symbole na szyjach. Według nich, przedstawienie to zawiera zarówno cykle Księżyca, jak i Słońca, a rzeźby mogą być najwcześniejszym na świecie kalendarzem księżycowo-słonecznym, wyprzedzającym inne znane kalendarze tego typu o wiele tysiącleci.

Kometa

Według badaczy, starożytni budowniczowie Göbekli Tepe mogli stworzyć te przedstawienia, aby upamiętnić uderzenie meteorytu. Już we wcześniejszych badaniach naukowcy zasugerowali, że symbole i obrazy wyryte na jednym z megalitycznych słupów mogą być pamiątką po niszczycielskim uderzeniu komety sprzed 13 tys. lat. Uważa się, że to uderzenie zainicjowało tzw. Młodszy dryas – ostatnią fazę ochłodzenia w okresie ostatniego zlodowacenia.

Badacze z Edynburga wskazują, że okres ten, trwający ponad 1200 lat, doprowadził do wymarcia wielu gatunków dużych zwierząt. Mogło to również wywołać zmiany w stylu życia żyjących wówczas ludzi oraz zapoczątkować rolnictwo.

Na innym filarze wyryte obrazy wydają się przedstawiać rój meteorów. Badacze powiązali to z Taurydami, które uważane są za źródło kosmicznej skały lub jej fragmentów, które uderzyły w Ziemię.

Autorzy publikacji podkreślają, że przedstawienia wyryte na monumentach musiały być bardzo ważne dla mieszkańców Göbekli Tepe. Sugerują, że kataklizm mógł zapoczątkować nowy kult lub religię, która wpłynęła na rozwój cywilizacji.

– Wygląda na to, że mieszkańcy Göbekli Tepe byli uważnymi obserwatorami nieba, czego można się spodziewać, biorąc pod uwagę, że ich świat został zdewastowany przez uderzenie komety. To wydarzenie mogło zapoczątkować cywilizację poprzez zainicjowanie nowej religii. Mogło też dać motywację do rozwoju rolnictwa w celu radzenia sobie z zimnym klimatem. Być może ich próby zapisania tego, co widzieli, są pierwszymi krokami w kierunku rozwoju pisma tysiąclecia później – powiedział dr Martin Sweatman z University of Edinburgh, który kierował badaniami.

Należy zaznaczyć, że badania  Göbekli Tepe oraz pobliskich konstrukcji są nadal na wczesnym etapie. Prof. Klaus Schmidt z Niemieckiego Instytutu Archeologicznego, który od 1995 roku kierował pracami badawczymi w Göbekli Tepe, mówił w 2009 roku, że zbadano około pięć proc. terenu prehistorycznego sanktuarium. Od tamtego czasu prace posunęły się na przód, ale toczą się powoli, by nie utracić kontekstu historycznego. Biorąc powyższe pod uwagę, zaprezentowane przez badaczy z Edynburga wnioski mogą nie zyskać potwierdzenia w toku dalszych prac.

 

Źródło: University of Edinburgh, fot. Martin Sweatman

https://dzienniknaukowy.pl/czlowiek/symbole-wyryte-w-gobekli-tepe-przedstawiaja-najstarszy-kalendarz-na-swiecie

 

Hardcore Teaching o Gobekli Tepe

Uprzedzam że narrator mówi jak karabin maszynowy co jest denerwujące, ale spróbujcie go posłuchać. Więcej sensownych informacji znajdziecie w materiałach już u nas prezentowanych. CB

https://www.youtube.com/watch?v=EG4el5JuANw

Czytajcie i oglądajcie też u Nas:

OEC: Goran Pavlovic – Pillar 43 (Filar 43)

Odcięta Noga Byka/Tura 9.7: Timothy Stephany – „Gobekli Tepe – Konstelacje”

Timothy Stephany – Gobekli Tepe Constellations

4 Strefy Tajemnic: Göbekli Tepe z czasów przedpotopowych – Ślady najstarszej cywilizacji na Świecie

Polaraxa 113 – Astronomowie z Gobekli Tepe

Gobekli Tepe Świątynia Pępka Świata :W kolebce bogów – dalsze rewelacje

10.000 lat przed naszą erą – Od Zlodowacenia do Gobekli Tepe – Góra Brzucha i Świątynia Pępka Świata – Kolebka Bogów

Wzgórze Brzucha (Głębi – Gobekli Tepe) lub Góra Ognia Nawi (Gire Navoke) i Świątynia Pępka Świata

Universe Inside You: Cywilizacja Podziemna Która Przetrwała Kataklizm 12 000 Lat Temu

Wolne Media: Göbekli Tepe – najstarsza na świecie świątynia

 

 

 

 

 

Podziel się!