4 Strefy Tajemnic: Göbekli Tepe z czasów przedpotopowych – Ślady najstarszej cywilizacji na Świecie

Göbekli Tepe z czasów przedpotopowych – Ślady najstarszej cywilizacji na Świecie

Prosto i popularnie oraz z nieco innego punktu widzenia o Gobekli Tepe. CB

Przed odkryciem pradawnych ruin na terenie Göbekli Tepe znajdowało się zwykłe wzgórze z pozoru wyglądające jak zwykłe wzniesienie, nie różniące się od innych. Jednak w 1994 roku naukowcy spostrzegli, że całe wzgórze zostało zbudowane przez ludzi. Błoto przykryło dziesiątki konstrukcji rozsianych po obszarze o szerokości około 300 metrów. Ludzie, którzy zbudowali to miejsce, stworzyli duże kamienne kręgi o niezwykłym wykończeniu, a następnie zakopali je w piasku.
Świątynia, która ma ponad 12 000 lat i pochodzi z czasów przedpotopowych, jest starsza od najstarszych znanych cywilizacji ludzkości. Struktury megalityczne zostały wyrzeźbione w skale przez tysiąclecia przed Stonehenge w Anglii i przed Nabta Playa, najstarszym znanym obiektem astronomicznym. Budowa niektórych części Göbekli Tepe mogła rozpocząć się nawet 14-15 tysięcy lat temu.
Miejsce zwane Göbekli Tepe to fenomen wśród wszystkich odkryć archeologicznych. Zbudowane zostało ponad 12 000 lat temu, a niektóre części tej starożytnej świątyni prawdopodobnie są jeszcze starsze. Ten fascynujący kompleks pokaźnych rozmiarów złożony jest z kilku warstw występujących jedna nad drugą.
W trakcie długich prac wykopaliskowych naukowcy odkryli niezwykłe płaskorzeźby zwierząt wykute z dużą starannością, wysokie kamienne filary i najwcześniejsze znane dowody rytualnego wykorzystania konstrukcji megalitycznych. Pomimo tylu lat badań ludzie wciąż próbują rozwiązać największą zagadkę kompleksu: kto go zbudował i dlaczego?

https://www.youtube.com/watch?v=4ltPPI189QQ

Podziel się!