Portal Samorządowy: Niespodzianka na budowie Wisłokostrady w Rzeszowie. Odkryto cenne znalezisko

Niespodzianka na budowie Wisłokostrady w Rzeszowie. Odkryto cenne znalezisko

Od Poli Dec

Wyobraźcie sobie na wielkiej mapie Polski Google jak cieniutkimi niteczkami są autostrady, obwodnice czy zwykłe drogi. Ile odkryć archeologicznych dokonano w ostatnich latach przy budowie dróg?! 

Pomnóżcie to przez powierzchnię Polski a zobaczycie że 99% skarbów mówiących o dziejach prehistorycznych i starożytnych przodków naszego fantastycznego narodu wciąż pozostaje ukryte w ziemi. 

A teraz porównajcie mapę dzisiejszej Polski z zasięgiem Polski Jagiellonów i spokrewnionych z nią krajów Słowian od Uralu i Wołgi do Renu i od Morza Białego do Morza Czarnego oraz Śródziemnego i wyobraźcie sobie ile jest jeszcze do napisania o prawdziwej Historii Słowian w Europie, która dzieje się od co najmniej 10 000 lat.

Jak widać z tego odkrycia i Rzeszów ma starożytną przeszłość i ciągłość kulturowo-osadniczą. Rzeszowianie powinni pisać o tym odkryciu na pierwszych stronach swoich gazet i portali info. CB 

Niespodzianka na budowie Wisłokostrady w Rzeszowie. Odkryto cenne znalezisko

W Rzeszowie podczas prac związanych z budową Wisłokostrady archeolodzy trafili na ślady osadnicze kultury przeworskiej z epoki żelaza. Znaleziono również fragmenty naczyń ceramicznych i przedmioty z innych epok – poinformował ratusz.

Jedna z największych inwestycji drogowych w historii Rzeszowa

Budowa Wisłokostrady rozpoczęła się we wrześniu ub. roku. To jedna z największych inwestycji drogowych w historii Rzeszowa. Ponad 2-kilometrowa droga połączy al. Rejtana z ul. gen. Maczka i ułatwi dojazd z południowej części miasta do drogi ekspresowej S19.

Podczas badań archeolodzy odnaleźli ślad osadniczy kultury przeworskiej z epoki żelaza. Na terenie o powierzchni 14 arów odkopali około 100 obiektów archeologicznych: jamy, dołki posłupowe oraz obiekty, których funkcję wstępnie określono jako paleniska.

Andrzej Maciejko: obiekty pochodzą z różnych horyzontów czasowych i kulturowych

„Zadokumentowane obiekty pochodzą z różnych horyzontów czasowych i kulturowych, zarówno pradziejowych jak i nowożytnych. Znaleziono też liczny materiał zabytkowy, głównie w postaci fragmentów naczyń ceramicznych” – przekazał Andrzej Maciejko, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie. Zapewnił, że badania archeologiczne nie spowolnią inwestycji.

Budowa Wisłokostrady pochłonie 169 mln zł. Droga ma być gotowa w 2026 roku. Częścią inwestycji jest m.in. dwujezdniowa estakada o długości 271 metrów nad linią kolejową Kraków – Medyka.

Więcej – zwłaszcza zdjęć- u źródła: https://www.portalsamorzadowy.pl/inwestycje/niespodzianka-na-budowie-wislokostrady-w-rzeszowie-odkryto-cenne-znalezisko,522220.html

Podziel się!