1. Świadomy Obserwator: Nawalny to żaden bohater! Wcale nie był lepszy od Putina!; 2. Biełsat: Dziwne okoliczności śmierci Nawalnego w kolonii karnej; 3. Salon24: Żałoba po śmierci Nawalnego wzbudza skrajne emocje. „Imperialista i szowinista”

Nawalny to żaden bohater! Wcale nie był lepszy od Putina!

1. Nawalny to żaden bohater! Wcale nie był lepszy od Putina!

https://banbye.com/watch/v_D-Pa2rT4WHOr

2. Biełsat: Dziwne okoliczności śmierci Nawalnego w kolonii karnej

https://www.youtube.com/watch?v=IUZciaufMTs

3. Salon24: Żałoba po śmierci Nawalnego wzbudza skrajne emocje. „Imperialista i szowinista”

Śmierć Aleksieja Nawalnego wywołała żałobę w krajach tzw. demokratycznego zachodu. Są jednak tacy, którzy uważają, że nie należy traktować tego polityka jako krystalicznie czystego demokratę. W przeszłości wokół zmarłego polityka pojawiło się wiele kontrowersji.
Aleksiej Nawalny zmarł w kolonii karnej

Departament więziennictwa Rosji powiadomił w piątek, że Aleksiej Nawalny, lider opozycji antykremlowskiej, uważany za najważniejszego oponenta prezydenta Rosji, Władimira Putina, zmarł w łagrze.

Media niezależne przekazują tę informację, powołując się na Zarząd Departamentu Więziennictwa w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym. Na jego terenie znajduje się kolonia karna, w której w ostatnim czasie przebywał Nawalny.

„16 lutego skazany Nawalny A.A. po spacerze poczuł się źle i niemal natychmiast stracił przytomność. Niezwłocznie przybyli na miejsce pracownicy medyczni zakładu karnego, wezwano pogotowie ratunkowe” – powiadomiono w komunikacie, dodając, że pomimo reanimacji, Nawalny zmarł.

Więcej przeczytasz o tym tutaj:

Światowi politycy ronią łzy nad rosyjskim opozycjonistą

Informacje o śmierci Nawalnego wywołały prawdziwą żałobę w krajach demokratycznego zachodu.

– Śmierć Aleksieja Nawalnego głęboko mnie przygnębia. Prowadził kampanię na rzecz demokracji i wolności w Rosji i najwyraźniej zapłacił za swoją odwagę życiem. Straszna wiadomość po raz kolejny pokazuje, jak zmieniła się Rosja i jaki reżim rządzi w Moskwie – napisał na platformie X kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

– Aleksiej, nigdy Cię nie zapomnimy. I nigdy im nie wybaczymy – napisał z kolei premier Polski Donald Tusk.

Nawalny nie taki święty? „Imperialista i szowinista”

Nie wszyscy komentatorzy, analitycy i dziennikarze przyłączyli się jednak do huru gorzkich żali i kondolencji po śmierci rosyjskiego opozycjoniści. W debacie publicznej pojawiły się głosy mówiące o tym, że „nie należy płakać po nawalnym”.

– A ostatnie słowa Nawalnego brzmiały „towarzysze – nie strzelajcie!” A tak serio – łez po Nawalnym nie ma sensu  wylewać. To był rosyjski imperialista i szowinista który uważał że Polska powinna być pod butem Rosji – napisał na platformie X analityk wojskowy i komentator wojny na Ukrainie, Jarosław Wolski.

Dobrego zdania o Nawalnym nie ma też dziennikarz specjalizujący się w tematyce energetyki, Jakub Wiech.

– Nie no, mili Państwo, ale pisanie o Nawalnym, że to dobry, prawy i porządny człowiek, to jest aberracja jakaś. Toż to rosyjski agresywny imperialista był. Można go żałować jako jednej z wielu ofiar kremlowskiego watażki, ale nie róbmy z niego bohatera – stwierdził.

Przypomnijmy, że działalność Nawalnego wzbudzała liczne kontrowersje. Pojawiały się wręcz teorie spiskowe o tym, że jest to „koncesjonowany opozycjonista”, a jego śmierć jest efektem przepychanek w obozie władzy.

Mimo, że Nawalny trafił do kolonii karnej w Rosji to notorycznie do sieci trafiały materiały z jego wystąpieniami i apelami. To dość zaskakujące biorąc pod uwagę, że był on więźniem politycznym w autorytarnym państwie. Możliwości publicznych wypowiedzi nie mają m.in. polityczni więźniowie na Białorusi.

Nawalny, podobnie jak Putin, był rosyjskim imperialistą i nacjonalistą  – czego z resztą nie ukrywał.. Popierał m.in. aneksję Krymu. Został też przyłapany na antysemickim zachowaniu, gdy nazwał swojego oponenta w dyskusji „żydem”. Na jego wiecach bardzo często pojawiali się przedstawicie faszyzującej i skrajnej prawicy.

Nie ma jednak wątpliwości, że informacja o „złym samopoczuciu” po spacerze trąci myszką. Wiele wskazuje na to, że Nawalny został kolejną śmiertelną ofiarą kremlowskiego reżimu. Zaznaczmy, że jeszcze przed wysłaniem do do więzienia, został on otruty i otarł się o śmierć.

MB

Fot. Aleksiej Nawalny. Źródło: East News/VASILY MAXIMOV

źródło: https://www.salon24.pl/newsroom/1361049,zaloba-po-smierci-nawalnego-wzbudza-skrajne-emocje-imperialista-i-szowinista

Podziel się!