NG: Szymon Zdziebłowski – W Serbii odkryto wielkie ufortyfikowane osady sprzed ponad 3000 lat. Rozwiązano zagadkę ich sukcesu

W Serbii odkryto wielkie ufortyfikowane osady sprzed ponad 3000 lat. Rozwiązano zagadkę ich sukcesu

Od J. G. D.

No i proszę jak te puzzle zaczynają się składać w piękny obrazek, a nawet w ruchomy film, który toczy się na przestrzeni wieków w sposób nieprzerwany, z pokolenia na pokolenie. Podobnych odkryć jest przed nami jeszcze mnóstwo.

Czy nie wydaje się wam, że oto mamy źródło np. wojowników południowego pochodzenia, naddunajsko-adriatyckiego, którzy wspomagali armię słowiano-aryjsko-staroeuropejską pod Dołężą,…

 

 

 

…w jej walce z północnymi i zachodnimi najeźdźcami? Czy nie wydaje się wam że proto-państwo o takiej organizacji i mocy i o niewątpliwie prasłowiańskim, ario-słowiańskim, słowiano-ario-staroeuropejskim rodowodzie było po prostu kontynuację kultur sięgających czasów między innymi Kultury Ceramiki Sznurowej, a poprzez nią i wcześniejszych, poprzednich – w tym Kultury Pucharów Lejkowatych, czy Kultury Vincza. Czy nie wydaje się wam, że takie proto-państwo mogło, a nawet powinno być źródłem, albo emanacją na południe tej siły, która zagospodarowała obszar po północnej stronie Karpat i Sudetów? Czy nie wydaje się wam, że mogło ono być co najmniej zapleczem zorganizowanym tych proto-państw / państw-miast, które stworzono w tym samym czasie nad Odrą i Wisłą i Łabą?

Czy to nie są aby te Ludy Morza które około 1500-1200 p.n.e. ruszyły znad Balatonu i Dunaju na południe i na wschód??? A jakież te lokalizacje są „słowiańskie” w swoim wyrazie widocznym dobrze nawet do wczesnego średniowiecza, w tej kolistej strukturze i w tych bagienno-nadrzecznych założeniach?

Mnie wydaje się to bardzo możliwe, a nawet prawdopodobne w 80-90%. No ale oczywiście to są tylko spostrzeżenia holistyczne literata, oparte o różne inne dyscypliny: genetykę, antropologię, etnografię, antropologię kultury, lingwistykę, zapiski historyczne choćby samych Hetytów i obserwacje innych faktów archeologicznych. Naukowiec nie może sobie na tego typu uogólnienie i logiczne wnioskowanie pozwolić – dla niego to tylko spekulacja. Co innego my tutaj, my którzy wyobraźnią i podobnymi spekulacjami wywracamy świat nauki do góry nogami i zapładniamy naukowców do coraz głębszych poszukiwań i nowych odkryć.

 

Szkoda, że Polacy nie mieli udziału w powyższym odkryciu. Dołęża 1350 p.n.e. – wspaniałe odkrycie niemieckich archeologów. Ale i my mamy swoje wspaniałe odkrycia polskie – Góra Zyndrama w Maszkowicach, czy Bronocice, czy nasze Rondele-Obwary.

W Serbii odkryto wielkie ufortyfikowane osady sprzed ponad 3000 lat. Rozwiązano zagadkę ich sukcesu

Szymon Zdziebłowski

Sto osad, z których część była olbrzymia i ufortyfikowana z pomocą rowów i drewnianych umocnień, namierzyli archeolodzy w Serbii wzdłuż rzeki Cisy. Istniały od 1500 do 1200 lat p.n.e. Osady wykryto z pomocą zdjęć satelitarnych.

To odkrycie to dla archeologów spore zaskoczenie. Do tej pory uważano, że po 1600 roku p.n.e. w rejonie Serbii upadły ośrodki władzy i opuszczono osady. Epoka brązu na tym obszarze miała nie skrywać większych zagadek.

Podziel się!