RudaWeb: Maciej Bogdanowicz – Powrót na Bukową Górę

Powrót na Bukową Górę

Na zdjęciu Bukowa Góra w Dąbrowie Górniczej, fot. Schizonek/wikimedia.org.

Pierwsze analizy chronologiczne gruntu spod megalitów określiły czas ich wzniesienia na… 6,5 tys. lat p.n.e. Byłyby więc te budowle najstarszymi, wielkimi konstrukcjami z kamienia odkrytymi w Europie. Ponadto najstarszymi obserwatoriami astronomicznymi kontynentu i może też cmentarzyskiem o historii wynoszącej 8 tysięcy lat.

Starsze z dotychczas odkrytych na świecie są obiekty z kurdyjskiego Gire Navoke przy dzisiejszej granicy turecko-syryjskiej. Jednak zalesiona góra pod Dąbrową Górniczą zaskakuje z każdym kolejnym badaniem. Jedna z analiz chronologicznych wskazała na możliwość postawienia tu pierwszych megalitów 25 tys. lat temu! Wynik ten jednak może być przypadkowy i musi być jeszcze potwierdzony.

Twórcza działalność człowieka trwała tu od około 6 500 lat p.n.e. do XV wieku n.e. Od megalitycznych steli ze schyłku mezolitu do ciałopalnych kurhanów z późnego średniowiecza. Już ten fakt czyni z Bukowej Góry znalezisko wyjątkowe w światowe archeologii. Prof. Dariusz Rozmus, archeolog kierujący badaniami na Bukowej Górze, nie ma wątpliwości: „Są tu różne epoki. Potwierdzają to wyniki datowania przy użyciu metod radiowęglowej i termoluminescencyjnej. Dały one całe spektrum dat. Wśród nich datę termoluminescencyjną 6500 lat p.n.e. Odpowiada ona czasom budowniczych megalitów, a uzyskano ją właśnie z datowania piasku wydobytego spod kamiennego bloku.” W wypowiedzi dla portalu ŚLĄZAG prof. Rozmus ocenia: „na razie niewiele z tego rozumiemy. Ogromne bloki, praktycznie po całych stokach i to w równej odległości… Jakby zamykają całość tej świętej góry. Spróbujmy wyobrazić ją sobie w dawnych czasach. Nie porastają jej drzewa, ludzie spoglądają na nią z dołu i widzą te kamienne konstrukcje, a na nich czy wśród nich być może jakieś kolorowe skóry, jakieś płonące ogniska.”

Jeśli nawet przyjmiemy, że datowanie termoluminescencyjne piasku ma 15 proc. błąd, to uzyskujemy czas postawienia najstarszych budowli na około 5 500 lat p.n.e. Uznawane dotąd za najstarsze w Europie budowle kamienne z Malty to najwcześniej 4 500 lat, podobnie jak megality z bretońskiego Karnag, a rozreklamowane angielskie Stonehenge – około 2 600. Najstarsza egipska piramida, schodkowa Dżesera – to też około 2 600 r. p.n.e.

więcej u źródła: RudaWeb – Powrót na Bukową Górę

 

Czytajcie i oglądajcie też:

RudaWeb: Tajemnice megalitów dąbrowskich (Maciej Bogdanowicz)

Archeolog w szpilkach: Tajemnice megalitów (Dąbrowa Górnicza – Bukowa Góra)

Podziel się!