Interia: Daniel Górecki – Tak powstawały starożytne megabudowle. Naukowcy znaleźli najstarsze plany konstrukcyjne w historii

Tak powstawały starożytne megabudowle. Naukowcy znaleźli najstarsze plany konstrukcyjne w historii

Od Poli Dec

Naukowcy opisali prawdopodobnie najstarsze przykłady planów budowy w historii ludzkości, wykute w starożytnych kamieniach w Jordanii i Arabii Saudyjskiej między 7000 a 8000 lat temu. Grawerowane wzory geometryczne udało się dopasować do znajdujących się niedaleko pustynnych megastruktur zbudowanych na długo przed piramidami w Gizie, co sugeruje, że faktycznie mamy do czynienia z wczesnym planowaniem – międzynarodowy zespół badaczy nie ukrywa, że nie spodziewał się po ówczesnych mieszkańcach regionu takiej zdolności do zagęszczania ogromnej przestrzeni na małej dwuwymiarowej powierzchni.

Tak powstawały pustynne latawce. Były starannie planowane

O jakich megastrukturach mowa? Piloci przelatujący nad pustynnymi terenami Środkowego Wschodu w latach 20. ubiegłego wieku zaczęli informować, że można tam dostrzec ogromne kamienne konstrukcje, wykorzystujące części naturalnego krajobrazu, które ze względu na kształt zaczęli nazywać „latawcami”. Jak się okazało podobne można znaleźć w Afryce Północnej, Azji Środkowej czy Arabii, a archeolodzy zidentyfikowali dotąd ponad 6 tys. przykładów. I choć ich rola nie jest do końca jasna, to zdaniem naukowców najbardziej prawdopodobne wydaje się, że były to ogromne pułapki myśliwskie służące do zaganiania zwierząt.

W większości przypadków mowa o ścianach skalnych o długości do 5 kilometrów i wysokości do 1 metra, które zbytnio nie rzucają się w oczy z poziomu gruntu, ale zdradzają swoją prawdziwą formę podczas oglądania z lotu ptaka.

A biorąc pod uwagę ich skalę, archeolodzy zaczęli zastanawiać się, w jaki sposób prehistoryczni ludzie – nie widząc ich z powietrza – zaprojektowali i stworzyli takie struktury. Wskazówkę przyniosły odkrycia z Jordanii i Arabii Saudyjskiej z 2015 roku, które dopiero teraz doczekały się odpowiedniej analizy, a mowa o dwóch wyjątkowych rycinach będących planami konstrukcyjnymi.

Plany znalezione w Arabii Saudyjskiej to w gruncie rzeczy kamienna płyta o długości prawie 4 metrów, wyryta prawdopodobnie przy użyciu ręcznych kilofów około 8 tys. lat temu, która przedstawia parę pobliskich pustynnych latawców oddalonych od siebie o 3,5 kilometra. Znalezisko z Jordanii obejmuje zaś plany wyryte w 80-centymetrowym bloku wapienia ok. 7 tys. lat temu które przedstawiają latawiec podobny kształtem do ośmiu pustynnych latawców znalezionych w pobliskim regionie.

Jak przekonują autorzy badania, znalezienie wygrawerowanych planów pustynnych latawców, które są najwcześniejszymi znanymi nam kamiennymi megakonstrukcjami, to odkrycie na miarę znalezienia planów piramid. Szczególnie że plany z Jordanii są wyjątkowo dokładne, czytelne i wyryte w skale (porównywalne plany można znaleźć dopiero znacznie później, w trzecim i drugim tysiącleciu p.n.e. w Mezopotamii) – ich zdaniem bez nowoczesnych narzędzi do mapowania, nawet najlepszy obecnie topograf miałby trudności w stworzeniu szkicu latawca tak geometrycznie niezawodnego jak te ryciny.

 

Czytaj więcej na https://geekweek.interia.pl/lifestyle/news-tak-powstawaly-starozytne-megabudowle-naukowcy-znalezli-najs,nId,6785414#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

 

Podziel się!