1. Andromeda: Igor Girkin o sytuacji społeczno-politycznej w Rosji. Stan państwa, demografia i sytuacja na froncie; 2. PAP: W Rosji szykuje się przewrót? CIA ma zmianę władz na Kremlu konsultować z FSB

Igor Girkin o sytuacji społeczno-politycznej w Rosji. Stan państwa, demografia i sytuacja na froncie

Igor Girkin o sytuacji społeczno-politycznej w Rosji. Stan państwa, demografia i sytuacja na froncie

https://www.youtube.com/watch?v=tR1MioRREXM

2. PAP: W Rosji szykuje się przewrót? CIA ma konsultować z FSB zmianę władz na Kremlu

Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza prowadzi tajne rozmowy z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa na temat zmiany władzy na Kremlu – przekazał emerytowany generał Służby Wywiadu Zagranicznego Ukrainy Mykoła Małomuż. Zdaniem byłego szefa SZRU do rozmów rosyjską stronę skłonił niedawny pucz najemników Jewgienija Prigożyna. „Generałowie w pewien sposób pomogą Zachodowi w tworzeniu nowego reżimu w Rosji – zaznaczył.

„Nawet na początku wojny (w lutym 2022 roku ) wielu znanych (rosyjskich) polityków i generałów FSB sprzeciwiało się inwazji (na Ukrainę). Wówczas nie można było jednak ujawniać tych nastrojów, ponieważ Putin zarządzał swoimi współpracownikami twardą ręką i mógł ich odsunąć. Nikt nie chciał zatem ryzykować. Teraz jednak (Putin) osłabł, sytuacja uległa zmianie i pojawiły się sprzyjające okoliczności do prowadzenia przez FSB rozmów z CIA na temat zmiany reżimu w (Moskwie)

– oznajmił Małomuż, który kierował SZRU w latach 2005-10. Wypowiedź generała przytoczyła agencja UNIAN.

W ocenie Małomuża wewnętrzny kryzys w Rosji, związany z niedawnym buntem szefa najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, skłonił kierownictwo FSB do przemyślenia swojej roli w systemie władzy i podjęcia prób „uniknięcia odpowiedzialności” za działania Kremla. W związku z tą sytuacją wysoko postawieni funkcjonariusze rosyjskich służb specjalnych mają nawiązywać kontakty z Waszyngtonem.

„(Generałowie) w pewien sposób pomogą Zachodowi w tworzeniu nowego reżimu w Rosji: bardziej demokratycznego, który zakończy wojnę i przyjmie porozumienie (pokojowe), a nawet (zagwarantuje) perspektywę wyborów. Jednocześnie (nowe władze) zapewnią stabilność i najważniejszą rzecz – kontrolę nad arsenałem nuklearnym, o co Zachód bardzo się obawia”

– dodał były szef SZRU.

Małomuż zaznaczył, że na razie prowadzone są tylko nieoficjalne, zakulisowe rozmowy o wstępnym charakterze. W jego ocenie można jednak zakładać, że Rosję czeka albo rozpad, albo przekształcenie się obecnego reżimu w nową formę władzy, złożoną z „wojskowych, polityków i biznesmenów”.

Te osoby będą przeprowadzać w Rosji systemowe zmiany, ale już w nowych realiach politycznych, uwzględniających porażkę w wojnie z Ukrainą i konieczność wypłacenia temu państwu reparacji – przewiduje generał.

Bunt Wagnerowców

24 czerwca najemnicy Grupy Wagnera zajęli sztab rosyjskiej armii w Rostowie nad Donem, a następnie zaczęli posuwać się w kierunku Moskwy. Szef najemników Jewgienij Prigożyn, od dawna skonfliktowany z częścią rosyjskiego establishmentu wojskowego, dowodzącą inwazją na Ukrainę, domagał się „przywrócenia sprawiedliwości” w armii i odsunięcia od władzy ministra obrony Siergieja Szojgu.

Tego samego dnia wieczorem Prigożyn ogłosił odwrót i wycofanie najemników do obozów polowych, by „uniknąć rozlewu krwi”. Miało to być rezultatem układu białoruskiego autorytarnego lidera Alaksandra Łukaszenki z Prigożynem, zawartego w porozumieniu z Władimirem Putinem. Zgodnie z tymi uzgodnieniami najemnicy Grupy Wagnera i sam Prigożyn mieliby przemieścić się na Białoruś.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Podziel się!