WLKP 24: Odkrycia archeologiczne pod remontowaną drogą?

Odkrycia archeologiczne pod remontowaną drogą?

Od Poli Dec

Odkrycia archeologiczne pod remontowaną drogą?

Podczas remontu ul. Kaliskiej w Odolanowie znaleziono drewniane elementy, które mogą być pozostałościami drogi albo mostu. Archeolodzy pobrali fragmenty znaleziska do badań, które mają dać odpowiedź, co dokładnie odkopano i z jakiego okresu historycznego.

W ciągu ul. Kaliskiej w Odolanowie, gdzie od pewnego czasu dni trwa remont, znaleziono stare, drewniane elementy, które mogą wskazywać na dawną drogę lub most. Odkrycie wstrzymało prace Zakładu Usług Komunalnych w Odolanowie. Pracownicy tej instytucji wymieniali właśnie fragment sieci wodociągowej. Na kilka dni muszą sobie zrobić przerwę.

– Archeolog pobrał próbki, które zostały wysłane do ekspertyzy. Mam nadzieję, że po przeprowadzonych szczegółowych badaniach również my otrzymamy sprawozdanie od archeologa, który opisze, co to za znaleziska i z jakiego okresu oraz jaką mają wartość historyczną i archeologiczną – wyjaśnia Anna Głowacz, prezes zarządu Odolanowskiego Zakładu Komunalnego Sp. z o.o.

Na podstawie szczątkowych informacji na temat znaleziska i wiedzy historycznej można pokusić się o wniosek, że to pozostałości drogi bądź mostu, który przed wiekami służył ówczesnym ludom zamieszkującym ziemie należące współcześnie do Odolanowa. – Na czas prac prowadzonych przez archeologów nasze działania zostały wstrzymane. Jednak prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu będziemy mogli ponownie wejść na ten teren i dokończyć swoje zadania. Jesteśmy już na finiszu prac, więc myślę, że w ciągu kilku dni zostaną one zakończone – dodaje szefowa spółki.

Tajemnicze odkrycie zainteresowało mieszkańców Odolanowa, którzy przechadzając się ul. Kaliską podchodzą i wypatrują pozostałości wskazujących być może na budownictwo drogowe przodków. Znalezisko zwróciło też uwagę lokalnych miłośników historii, którzy zaczęli przeczesywać archiwa. W publikacji „Drewniane nawierzchnie drogowe” autorstwa Hanny Pachelskiej i Mieczysława Matejaka można znaleźć następujący opis: „Drewniane nawierzchnie układano również na ulicach średniowiecznych miast. Wykonane one były z poprzecznych żerdzi, które zamocowywano z boku w podłużnych belkach. Takie drewniane nawierzchnie szerokości 2,5 m, pochodzące z VIII i IX w., odkryto na ulicach Nowogrodu i Starej Ładogi (XIV w.), zamiast żerdzi czy bali stosowano na nawierzchnie deski drewniane”.

Badacze piszą też m.in. o XIV-wiecznym zwyczaju wzmacniania nawierzchni ulic drewnianymi balami. Takie rozwiązanie – jak podkreślają – stosowano nawet przez 300 lat. „Takie nawierzchnie trzeba było niemal co roku częściowo wymieniać, dlatego też w miarę możliwości zaczęto zastępować drewno brukiem z otoczaków rzecznych” – czytamy dalej.

Źródła historyczne wskazują, że Odolanów czy Ostrów to miasta położone na terenach bagnistych. Formowanie utwardzonych dróg z drewnianych elementów mogłoby tłumaczyć przeznaczenie odnalezionych pod ziemią elementów. Czy trop jest właściwy? Okaże się wkrótce.

Wrócimy do tematu, kiedy będą znane już wyniki ekspertyzy archeologów.

źrodło: https://wlkp24.info/odkrycia-archeologiczne-pod-remontowana-droga-zdjecia/

Podziel się!