Radio Pik: Słowiańska biżuteria na budowie domu w Jaksicach. Archeolodzy znaleźli kabłączek

Słowiańska biżuteria na budowie domu w Jaksicach. Archeolodzy znaleźli kabłączek

Od Poli Dec

Słowiańska biżuteria na budowie domu w Jaksicach. Archeolodzy znaleźli kabłączek

W Jaksicach pod Inowrocławiem znaleziono fragment słowiańskiej, kobiecej biżuterii. To kabłączek skroniowy. Odkrycia dokonali archeolodzy z Muzeum im. Jana Kasprowicza.

– Znaleźliśmy kobiecą ozdobę, kabłączek skroniowy. Jest brązowy, tordowany, czyli skręcony, z bardzo pięknie ukształtowanym uszkiem. Kabłączki to najbardziej charakterystyczna ozdoba słowiańskich kobiet Panie naszywały je w liczbie różnej na taśmę noszoną na czołach, na chuście, jako przepaski. To właściwie był znak rozpoznawczy Słowianki. Ten znaleziony jest (…) wykonany z grubego kawałka brązowego pręta, być może jest posrebrzany – to się okaże. Zupełnie wyjątkowe jest to, że na tym przedmiocie w związku z występującą patyną, zachowały się fragmenty substancji organicznej. Ten drobiazg owinięty był w korę brzozy albo wręcz przechowywany był w jakimś niewielkim puzderku, w saszetce z kory brzozowej.

Biżuterię znalazła Elżbieta Jarzęcka, archeolog w Muzeum im Jana Kasprowicza w Inowrocławiu: – Badaliśmy stanowisko na miejscu, w którym obecnie budowany jest domek jednorodzinny. Trafiliśmy akurat na obiekt wczesnośredniowieczny. W trakcie badań znaleźliśmy nożyk żelazny, jakiś niezidentyfikowany przedmiot też wykonany z żelaza, dość duży, i właśnie między innymi kabłączek skroniowy (…).

Więcej w relacji Marcina Glapiaka w materiale audio u źródła.

źródło: https://www.radiopik.pl/2,109744,slowianska-bizuteria-na-budowie-domu-w-jaksicach

Podziel się!