WP.pl: Starożytna droga na dnie morza. W Chorwacji odkopano niezwykłe znalezisko

Starożytna droga na dnie morza. W Chorwacji odkopano niezwykłe znalezisko

Od Poli Dec

Ciekawe znalezisko odkryto w Chorwacji, w okolicy wyspy Korcula. Odkryto tam drogę sprzed 7 tys. lat, która ukryta była na dnie morza. Jest ona częścią neolitycznej osady Soline, która datowana jest na prawie 5 tysięcy lat p.n.e.

Starożytna droga na dnie morza. W Chorwacji odkopano niezwykłe znalezisko

Niezwykłe znalezisko w Chorwacji

Liczącą około 7 tysięcy lat drogę znaleziono w Chorwacji, w okolicach wyspy Korcula w południowej Dalmacji. O znalezisku poinformował w mediach społecznościowych Uniwersytet w Zadarze.

Jak donosi PAP, droga została odkryta w trakcie badań zatopionego stanowiska neolitycznego Soline na wyspie Korcula, i była pokryta pokładami mułu, który dobrze zakamuflował znalezisko. Po odkryciu warstwy mułu, oczom badaczy ukazały się kamienne płyty o szerokości ok. 4 m, które przedstawiały antyczną drogę, łączącą niegdyś prehistoryczną osadę kultury Hvar z wybrzeżem wyspy Korcula.

Osada na dnie morza

Sama osada, która obecnie znajduje się na dnie Adriatyku, ma kształt siedmiokąta i otacza ją kamienny mur. Miejscowość znajduje się około 70 m od brzegu wyspy.

Osada na dnie morza badana jest przez archeologów już od jakiegoś czasu. Do tej pory na miejscu znaleziono już ceramikę, noże krzemienne i kościane narzędzia. Podwodne miasto zbadano także pod kątem chemicznym, i na podstawie znalezionego tam drewna, datowano ją na około 4900 lat p.n.e.

Podwodna metropolia?

Jak się okazuje, neolityczna miejscowość Soline nie jest wcale jedyną podwodną osadą w Chorwacji. Jak donosi PAP, archeolodzy prowadzą również badania na zachodnim krańcu wyspy Korcula, w okolicach miejscowości Vela Luka. Tam także znaleziono pozostałości po osadzie, podobnej do Soline. Odkryto ją na głębokości 4-5 m pod wodą. Znaleziono tam neolityczne artefakty – krzemienne ostrza, topory, a także fragmenty kamieni młyńskich.

Prace badawcze nadal trwają. Czy wkrótce możemy spodziewać się nowych odkryć, zakopanych pod wodami Chorwacji? Biorąc pod uwagę tempo prac archeologicznych, z pewnością jeszcze niejedno znalezisko ujrzy wkrótce światło dzienne.

źródło: PAP

źródło: https://turystyka.wp.pl/antyczna-droga-na-dnie-morza-w-chorwacji-odkopano-niezwykle-znalezisko-6896208023485216a

Podziel się!