Interia: Niezwykłe znalezisko na Lubelszczyźnie. Wykopał rzymską monetę sprzed 2 tys. lat

Niezwykłe znalezisko na Lubelszczyźnie. Wykopał rzymską monetę sprzed 2 tys. lat

Od Poli Dec

Poszukiwacz zabytków odnalazł na terenie gminy Józefów nad Wisłą (Lubelskie) srebrną monetę, która ma ponad 2 tys. lat i pochodzi z okresu republikańskiego Rzymu – poinformował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Kopciowski.

Niezwykłe znalezisko na Lubelszczyźnie. Wykopał rzymską monetę sprzed 2 tys. lat

Konserwator przekazał na Facebooku, że znalezisko zgłosił Krzysztof Kozłowski, który prowadził poszukiwania z użyciem wykrywacza metali na terenie gminy Józefów nad Wisłą. „Przekazana moneta to srebrny denar, tzw. serratus (ząbkowany). Jest to o tyle niezwykłe znalezisko, że pochodzi jeszcze z okresu republikańskiego Rzymu i datować go można na 81 r. p.n.e.” – wyjaśnił konserwator.
Opisując monetę wymienił niewielką zachowaną średnicę – 16 mm. „Na jednej stronie widoczne jest udrapowane popiersie Ceres, rzymskiej bogini wegetacji i urodzajów. Poniżej podbródka umieszczony ma wytarty bliżej nieokreślony przedmiot – pierwotnie, w różnych wariantach mógł być to np. róg obfitości, kłos lub lira” – podał. Natomiast u góry, z tyłu głowy – dodał – w stanie szczątkowym zachował się nieczytelny napis.

Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-niezwykle-znalezisko-na-lubelszczyznie-wykopal-rzymska-monet,nId,6762885#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

 

Podziel się!