Nasz Racibórz: Pradziejowy szkielet bez stóp i dłoni. Sensacyjne odkrycie archeologów w Raciborzu

Pradziejowy szkielet bez stóp i dłoni. Sensacyjne odkrycie archeologów w Raciborzu

Od Poli Dec

Pradziejowy szkielet bez stóp i dłoni. Sensacyjne odkrycie archeologów w Raciborzu

Racibórz:Takie znaleziska to rzadkość. Na terenie budowy marketu przy skrzyżowaniu Opawskiej-Bogumińskiej-Jana Pawła II natrafiono na znaleziska wielokulturowe, w tym trzy pochówki.

Archeolodzy z raciborskiego Muzeum, wspierani przez studentów Koła Naukowego Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego a także firmę Borbud, prowadzą od miesiąca badania na terenie przyszłego marketu, budowanego tu na zlecenie raciborskiej firmy. W przypadku znalezisk archeologicznych inwestycja musi zostać wstrzymana do czasu zakończenia wykopalisk. Te, jak słyszymy, potrwają około miesiąca.

Dotychczas odkryto trzy groby szkieletowe z czasów kultury malickiej (ok. 6000 lat temu), w tym dwa w idealnym stanie, nienaruszone, zgodne z ówczesnym obrządkiem pogrzebowym, orientowane wschód-zachód. W jednym zmarły miał związane z tyłu ręce, w drugim pozbawiony był stóp oraz przedramienia i dłoni.

– To sensacja – nie kryje dyrektor Muzeum i archeolog Romuald Turakiewicz. Kości zostaną przekazane do badań antropologicznych. Te określą płeć i wskażą, kiedy doszło do okaleczeń osobnika z drugiego grobu. W trzecim ujawniono zarys czaszek i kości.

Archeolodzy odnaleźli ponadto cztery piękne naczynia, spore ilości ceramiki z różnych kultur oraz trzy studnie, w tym w jednej resztki desek. Rejon dzisiejszego myta był zamieszkały już wiele tysięcy lat temu i najwyraźniej ludzie wracali tu w różnych okresach rozwoju naszej cywilizacji.

Podziel się!