Telepolis: Karolina Mirosz – Sensacja na Podlasiu. Historyczny skarb dosłownie tkwił w polu

Sensacja na Podlasiu. Historyczny skarb dosłownie tkwił w polu

Od Poli Dec

Podczas wyrównywania drogi na Podlasiu, zauważono nietypową formację na pobliskim polu. Okazało się, że przypadkowo odkryto grodzisko.

Sensacja na Podlasiu. Historyczny skarb dosłownie tkwił w polu

Na Podlasiu w gminie Kulesze Kościelne odkryto grodzisko z czasów średniowiecza. Znajdujące się w miejscowości Nowe Grodzkie pozostałości, widoczne są jedynie z lotu ptaka, ponieważ znajdują się pod powierzchnią. Obecnie trwają przygotowania do badań nad odkryciem.

Oglądając teren z lotu ptaka na prywatnym polu na terenie Podlasia zauważono struktury, które zainteresowały naukowców. Odkrycia dokonano podczas przygotowań lokalnych władz do wyrównania drogi. Trasa miała znajdować się w sąsiedztwie zauważonego grodziska.

Nietypowy układ terenu okazał się grodziskiem

Wójt gminy Stefan Grodzki opisuje, że podczas przygotowań do prac na zdjęciach satelitarnych dostrzeżono nietypowy układ terenu ulokowany na polu. Nieopodal, bo tylko 1,7 km dalej, znajdują się pozostałości grodu, które bardzo przypominają zauważony na prywatnym terenie kształt.

W celu sprawdzenia przypuszczeń na temat tego czym może być znalezisko, wójt skonsultował się najpierw ze znajomym historykiem, a następnie Muzeum Podlaskim.

Wykonane zostały badania za pomocą magnetometru, urządzenia które wykrywa obiekty znajdujące się pod powierzchnią, bez naruszenia warstwy gleby. Narzędzie, stosowane przez archeologów, analizuje teren, pod względem zmian pola magnetycznego.

Po analizie terenu okazało się, że nietypowa formacja naziemna, jest grodziskiem. Osada mogła zostać zniszczona lub opuszczona przez mieszkańców, którzy zmienili miejsce zamieszkania na grodzisko obecnie znajdujące się we Wnorach Wypychach. Pozostałości po osadzie, znajdują są na pagórku.

Pozostałości mogą pochodzić ze średniowiecza

Obserwując teren za pomocą zdjęć lotniczych, zauważyć można dwie linie, które dawniej były prawdopodobnie wałami obronnymi.

Aleksander Piasecki z Muzeum Podlaskiego wskazuje, że na terenie znajdują się trzy koncentryczne linie, które prawdopodobnie są zasypanymi fosami. Czas powstania osady może sięgać wczesnego średniowiecza.

Archeolodzy wskazują, że pozostałości mogą mieć ogromną wartość historyczną, gdyż jeśli są to pozostałości średniowieczne, mogą one stanowić jedne z ostatnich tego typu odkryć. Grodzisko z gminy Kulesze Kościelne dotychczas mogło pozostać niezauważone, na skutek znacznego przekształcenia.

Na obszarze Polski odkryto około 2500 tego typu obiektów, z czego większość stanowi zabytki i jest chroniona prawnie.

 

źródło: https://www.telepolis.pl/tech/nauka/podlasie-odkrycie-rolnik-archeologia

Podziel się!