Radio Opole: W jednym z amerykańskich jezior znaleziono indiańskie czółno sprzed prawie tysiąca lat

W jednym z amerykańskich jezior znaleziono indiańskie czółno sprzed prawie tysiąca lat

Od Poli Dec

 

Niezwykłe znalezisko wydobyto z dna jeziora Waccamaw w Północnej Karolinie. To indiańskie canoe, którego wiek oszacowano na około 930 lat. Czółno znalazła podczas zabawy grupa nastolatków.

Jak podaje “The News Reporter” z Północnej Karoliny, kilku trzynastoletnich chłopców natknęło się na canoe latem 2021 roku, kiedy bawili się, skacząc z pomostu do jeziora. Jeden z nich nadepnął na nie pod wodą, ale myślał, że to jakaś kłoda. Nastolatek próbował podnieść leżący pod 15-centymetrową warstwą mułu przedmiot, ale ten ani drgnął. Dlatego razem z kolegami zaczął kopać. Chłopcy szybko odkryli, że to nie jest kłoda, ale indiańska łódź, do tego bardzo stara.

Chłopcy powiedzieli o znalezisku swoim rodzicom, a ci zawiadomili miejscowe władze. Przedstawiciele Biura Archeologii Stanu Karolina Północna po wstępnym zbadaniu stwierdzili, że jest to czółno i przykryli je, aby tymczasowo zabezpieczyć, zanim będzie możliwe jego całkowite odkopanie i wyciągnięcie z wody. Od tamtej pory minęły prawie dwa lata, ale w końcu operacja wydobycia canoe doszła do skutku. Czółno o długości 28 stóp (8,5 metra), podniesiono z dna kilka dni temu, pod nadzorem Komisji Dziedzictwa Indian Amerykańskich z Karoliny Północnej i w obecności przedstawicieli plemienia Waccamaw Sijouan. Jak podaje “Insider”, eksperci oceniają wiek canoe na około 930 lat.

Wydarzenie było ważne dla mieszkających w tym rejonie Indian. Nad wydobytym z jeziora czółnem odśpiewano tradycyjne pieśni i odprawiono modły. Wiele osób chciało po prostu dotknąć przedmiotu, który należał do ich odległych przodków. W końcu jednak czółno zapakowano do specjalnego kontenera i zawieziono do laboratorium w celu przeprowadzenia dokładnych badań i konserwacji. Po zabezpieczeniu czółno trafi do należącego do plemienia Waccamaw Siouan ośrodka w Buckhead. Ma być zaczątkiem kolekcji artefaktów upamiętniających rdzennych mieszkańców tych okolic. (PAP Life)

agf/ gra/

Film z operacji wydobycia czółna jest dostępny na Facebooku North Carolina American Indian Heritage Commission: https://www.facebook.com/NCAIHC/videos/759404275848668

Filmik z odkrycia

https://www.facebook.com/watch/?v=759404275848668

Today we joined the North Carolina Office of State Archaeology and the Waccamaw Siouan Tribe to retrieve an approximately 930 year old canoe from Lake Waccamaw. The video below shows the moment when the canoe was finally raised off of the lakebed and from underneath a private dock.
Congratulations to the Waccamaw Siouan Tribe and Lake Waccamaw community on a successful retrieval!
Podziel się!