o2: Ekscytujące odkrycie na wyspie Morza Bałtyckiego. Naukowcy mają 3 teorie

Ekscytujące odkrycie na wyspie Morza Bałtyckiego. Naukowcy mają 3 teorie

Od Poli Dec

Archeolodzy na wyspie na Morzu Bałtyckim, w połowie drogi między Szwecją a Estonią, odnaleźli dwie srebrne monety z Cesarstwa Rzymskiego. Są zdumieni, ale też i podekscytowani tym odkryciem. Nie wiadomo, w jaki sposób monety się tam znalazły, jednak są trzy teorie na ten temat.

 

W marcu tego roku monety zostały odnalezione za pomocą wykrywaczy metali na plaży na wyspie Gotska Sandön. Jednym z członków grupy poszukiwawczej był Johan Rönnby, archeolog z Uniwersytetu Södertörn w Sztokholmie.

To ekscytujące znalezisko, które rodzi kilka pytań – mówi mężczyzna.

Dwie srebrne monety znalezione na wyspie to rzymskie denary. Jedna jest z czasów panowania cesarza Trajana, między 98 a 117 r. n.e., a druga z czasów panowania cesarza Antoninusa Piusa, między 138 a 161 r. n.e.

Każdy z nich waży mniej niż jedna ósma uncji, czyli 4 gramy. Denary były standardową monetą starożytnego Rzymu.

Trzy teorie

Johan Rönnby poinformował, że istnieją trzy teorie na temat tego, jak monety znalazły się na wyspie. Po pierwsze denary przywiezione na wyspę Gotska Sandön mogłby być przez nordyckich kupców, którzy schronili się tam przed sztormami na morzu. Po drugie mogli przywieźć je tam ocaleni z wraku statku.

Wody wokół wyspy są niebezpieczne, a obszar jest zaśmiecony wrakami – mówił.

Trzecią możliwością jest to, że monety zostały przewiezione do Gotska Sandön przez Rzymian na statku, chociaż nie istnieją żadne zapisy o takiej podróży na Bałtyk.

Jest mało prawdopodobne, aby był to statek rzymski – stwierdził Johan Rönnby.

Ale trzeba też wziąć pod uwagę, że Rzymianie płynęli do Szkocji i tak dalej, i że w tym czasie byli rzymscy autorzy piszący o obszarze bałtyckim – dodał.

Gotska Sandön

Gotska Sandön to szwedzka wyspa na Morzu Bałtyckim. Jest ona położona ok. 38 km na północ od Fårö. Administracyjnie stanowi część prowincji Gotland. Jest długa na 9 km, a w najszerszym miejscu osiąga 6 km. Jej powierzchnia wynosi 36 km kwadratowych.

Najwyżej położony punkt na wyspie (wydma Höga åsen) leży na wysokości 42 m n.p.m. W większości porasta ją naturalny las sosnowy i pokrywają ruchome wydmy. Obszar wyspy objęty jest ochroną, stanowi teren parku narodowego.

Warto wspomnieć, że wyspa ta jest najwyższą, wystającą ponad powierzchnię morza częścią 120 kilometrowej ławicy, rozciągającej się od rejonu Salvorev na północny wschód od Gotlandii, aż do Kopparstenarna, 20 km na północny zachód od Gotska Sandön.

Ławica powstała podczas topnienia lodowca skandynawskiego, około 11 tys. lat temu. W wyniku podnoszenia się lądu na skutek ruchów izostatycznych wyspa wynurzyła się około 5-6 tys. lat temu

Podziel się!