Miłosz Adamczyk: Lasumiła (Fotoreportaż z Bieszczad)

Miłosz Adamczyk: Lasumiła (Fotoreportaż z Bieszczad)

Tym razem przesyłam pozdrowienia z Bieszczad 🙂

2 maja wybraliśmy się z Jedlicza na południe, szukałem coś „na samym końcu” tamtych stron i po kilku zbliżeniach mapy, od tak pojawiła się lokalizacja najgrubszej Jodły w Polsce, której nadano imię Lasumiła.
Niecałe dwie godziny podróży, kilka set metrów drogi szutrowej, dobrze oznaczonej do parkingu. Potem godzinny spacer po lesie z przeprawą przez mały potok, mimo że nie było łatwo do niej trafić (nie tylko my nie skręciliśmy w odpowiednim miejscu).
Bardzo urokliwa ścieżka prowadzi do tej Jodły bowiem trzeba zejść z głównej leśnej drogi w wąską „bramę”.
Zawsze jak widzę takie informacje na temat pięknych starych drzew, tych najstarszych, najwyższych, najgrubszych mam obawę, że lepiej jakby o nich nikt nie wiedział bo akurat może trafić na jakiegoś yetisyna, który zechce ją podpalić, i w tym wypadku ktoś próbował bo oczywiście, u podstawy jest ogromna „jama” i widać nadpalenie jakby ktoś w środku rozpalał ognisko.
Jest piękna i zdrowa, miejmy nadzieje że tak pozostanie 🙂

https://www.twojebieszczady.net/piesze/lasumila.php

Po tym gdy w grudniu 2013 r., najgrubsza do tej pory polska jodła pospolita (Abies alba) rosnąca k. Pszczelin została powalona przez wiatr, ropoczęły się gorączkowe poszukiwania jej następczyni. Wśród wielu okazów pokaźnych rozmiarów, najgrubszą okazała się jodła rosnąca w masywie Łopiennika na terenie leśnictwa Jabłonki w Nadleśnictwie Baligród. Po dokonaniu szczegółowych pomiarów, okazało się, że ma 519 cm w obwodzie, 165 cm w pierśnicy (średnica na wysokości 130 cm) i 35 metrów wysokości. Jodła z Pszczelin była o kilka metrów wyższa, ale minimalnie cieńsza

Wiosną 2014 ogłoszony został konkurs na imię dla tego nietuzinkowego okazu. Spośród 282 propozycji wybrano imię, które zaproponowała Małgorzata Niwa z Żarek. 28 czerwca 2014 odbył się uroczysty chrzest z udziałem pomysłodawczyni. Lasumiła – bo takie imię uznano za najtrafniejsze – ma również status pomnika przyrody.

Podczas uroczystego chrztu drzewa, nastąpiło także oficjalne otwarcie ścieżki, która do niego prowadzi. Aby dotrzeć do Lasumiły, należy jadąc od Baligrodu skręcić w Jabłonkach w drogę w lewo, ok. 150 m za kapliczką.

Dojazd jest oznaczony tablicą. Utwardzoną, ale pozbawioną asfaltu drogą można dojechać do wysokości stawu w Jabłonkach, gdzie przygotowano miejsca parkingowe. Nad stawem są również ławki, stolik i miejsce na ognisko – gdy ktoś chciał zabawić tu dłużej. 

Pozdrawiam,
Miłosz Adamczyk
Podziel się!