Focus: Megalityczne budowle sprzed tysięcy lat na nowo wyznaczają historię naszego kontynentu

Megalityczne budowle sprzed tysięcy lat na nowo wyznaczają historię naszego kontynentu

Od Poli Dec

Archeolodzy natrafili na liczące około sześciu tysięcy lat megalityczne budowle. Związana z nimi historia pokazuje, jak nasi przodkowie podchodzili do tematu śmierci.

Cała historia rozegrała się w środkowo-zachodniej Francji, gdzie dawni budowniczowie postawili szereg megalitycznych struktur. Zalicza się do nich kurhany, czyli kopce pogrzebowe oraz tzw. dolmeny, również pełniące role grobowców. Tego typu obiekty są szczególnie cenne ze względu na to, jak odległych czasów sięgają i jakich kwestii życia codziennego dotyczą.

O szczegółach przeprowadzonych prac archeolodzy piszą na łamach Antiquity. Jak zauważyli, szereg struktur zbudowanych około sześciu tysięcy lat temu stanowi najstarsze drewniane zabudowania na tym obszarze. Jest to również pierwsza osada sięgająca czasów, w których żyli budowniczowie neolitycznych zabytków.

Ogrodzenie oddzielające owe struktury jest datowane na środkowy neolit i składa się z rowu z dwoma wejściami oraz podwójną drewnianą palisadą, którą otaczają wykonane z drewna bastiony, czyli elementy tworzące umocnienia obronne. Wewnątrz znajdowały się natomiast budynki, w których mieszkali twórcy okolicznych kopców pogrzebowych, czyli wspomnianych już megalitycznych struktur.

Megalityczne budowle obejmują groby, struktury obronne oraz domy budowniczych

Domy były co najmniej trzy, przy czym każdy miał około 13 metrów długości. Zostały one zlokalizowane na szczycie okolicznego, niewielkiego wzgórza. Do datowania poszczególnych obiektów członkowie zespołu badawczego wykorzystali metodę datowania radiowęglowego skupiającą się na stosunku izotopów węgla.

Kurhany oraz dolmeny stanowiły prawdopodobnie środki, za sprawą których lokalni mieszkańcy chcieli oddać zmarłym cześć. Nie zapomniano jednocześnie o zabezpieczeniu całej osady, którą otaczały różnego rodzaju struktury obronne. Te niekoniecznie zdały jednak egzamin, ponieważ znalezione na miejscu zabudowania spłonęły około 4400 roku p.n.e.

Teraz naukowcy zamierzają kontynuować prowadzone na miejscu wykopaliska, aby w jeszcze większym stopniu zagłębić się w historię neolitycznych mieszkańców środkowo-zachodniej Francji. Jakie niespodzianki mają dla nich jeszcze budowniczowie, którzy zamieszkiwali to miejsce przed tysiącami lat?

Podziel się!