RMF: Joanna Potocka – Sensacyjne odkrycie; Najstarszy na świecie tekst o Odynie

Sensacyjne odkrycie; Najstarszy na świecie tekst o Odynie

Od Poli Dec

My wiemy że Odyn to postać identyczna z Wodanem, w Szwecji jego imię brzmi wręcz Uden. U Słowian i Bałtów: Wodo, Wodo-Wełm (Bełt) / Baltis. Jest to imię Boga Słowiano-Ariów, lub jak przypuszcza się w kręgach naukowych Szwecji, ich władcy. Jest to postać i miano znacznie starsze niż z V wieku n.e., jak podaje się w tekście. Władca, albo bóg tych którzy, byli osadnikami w Skandynawii na samym początku jej zasiedlania w epoce neolitu, po zejściu lodowca z haplogrupami R1a, I1 i I2. Jerzy Przybył miał zamiar opublikować rozprawę na ten temat w Szwecji. Niestety nie udało mu się jej jak na razie dokończyć. Jest to skomplikowane zadanie możliwe do wykonania tylko metodą holistyczną, przy dobrej znajomości lingwistyki / etymologii i języków słowiańskich oraz skandynawskich. CB

Naukowcom udało się udowodnić, że Odyn był opisywany jako bóg już na początku V wieku. Badacze odczytali napis runiczny, który jest o 150 lat starszy od najwcześniejszych tekstów dotyczących nordyckiej mitologii.

 

Sensacyjne odkrycie; Najstarszy na świecie tekst o Odynie

Odkrycia dokonali duńska runolog Lisbeth Imer i norweski lingwista Krister Vasshus. Razem rozszyfrowali ledwo widoczną inskrypcję wyrytą na złotym medalionie – odczytali i zrozumieli znaczenie tekstu, mimo że został napisany w języku, który ma 1500 lat.

Zdanie to brzmi: On jest człowiekiem Odyna. Odnosi się do sportretowanego na medalionie nieznanego bliżej władcy o imieniu Jaga lub Jagaz, .

Ten zapis runiczny był dla mnie najtrudniejszy w ciągu 20 lat mojej pracy jako runolog przy Muzeum Narodowym w Kopenhadze, ale jego odczytanie jest czymś fantastycznym. Po raz pierwszy w historii wspominane zostało imię Odyna – wyjaśnia Lisbeth Imer.

Tego typu inskrypcje są niezwykle rzadkie. W najlepszym wypadku znajduje się taki okaz raz na 50 lat. Ten konkretny ma znaczenie dla historii świata – dodaje Krister Vasshus.

Kolejny najstarszy zapis, w którym wspomniany jest Odyn, wygrawerowany jest na klamerce znalezionej w niemieckim Nordenorf i datowany jest na drugą połowę VI wieku. Ten z Danii pochodzi z początku V wieku.

Złoty medalion z imieniem Odyna wraz z innymi przedmiotami został znaleziony w 2022 r. w Vindelev na Jutlandii. Był to skarb wikingów – kilogram złota zakopanego ponad 1500 lat temu na terenie Danii. Skarbem zaopiekowali się archeologowie z muzeum Vejle. Określili znalezisko mianem „największego, najbogatszego i najpiękniejszego złotego skarbu w duńskiej historii”.

Źródło: RMF24

https://www.rmf24.pl/nauka/news-sensacyjne-odkrycie-najstarszy-na-swiecie-tekst-o-odynie,nId,6644641#crp_state=1

Podziel się!

    © Czesław Białczyński