PR24: Wyjątkowe znalezisko w Hiszpanii. Archeolodzy odkryli zamek „gigantycznych rozmiarów”

Wyjątkowe znalezisko w Hiszpanii. Archeolodzy odkryli zamek „gigantycznych rozmiarów”

Od Poli Dec

 

Pozostałości ogromnego, ale nieznanego dotychczas historykom zamku z epoki średniowiecza znaleźli w północno-zachodniej Hiszpanii archeolodzy z uniwersytetu w Santiago de Compostela.

Ruiny dużej budowli znajdują się na granicy prowincji La Coruna i Pontevedra na terenie parku Castro Valente, we wspólnocie autonomicznej Galicji. Fundamenty zamku znajdowały się pod warstwami ziemi, którą zarastały rośliny.

Zespół archeologów, który dokonał odkrycia, twierdzi, że zamek z fortyfikacją powstał pomiędzy IV a IX w. Przypomnieli oni też, że choć w drugiej połowie XIX w. odnaleziono pierwsze fragmenty budowli, to dopiero realizowane w ostatnich miesiącach badania archeologiczne pozwoliły potwierdzić, że chodzi o zamek „gigantycznych rozmiarów”.

Obiekt militarny

Naukowcy z uniwersytetu w Santiago de Compostela potwierdzili, że wewnątrz fortyfikacji znajdował się teren o powierzchni prawie 2000 metrów kwadratowych, zaś na murach o grubości 3 metrów usytuowanych było 30 wież.

Kierujący badaniami Jose Carlos Sanchez-Pardo z uniwersytetu w Santiago de Compostela wyjaśnił, że już przed dekadą hiszpański Narodowy Instytut Geografii (IGN) posiadał wiedzę o średniowiecznych ruinach, obecnych w miejscu odkrycia. NIe było jednak nic wiadomo na temat samej potężnej dużej budowli, której ruiny ukryte są pod ziemią. Sanchez-Pardo zapowiada kolejne prace wykopaliskowe.

Archeolodzy przypuszczają, że autorami gigantycznej budowli mogli być Rzymianie, Arabowie lub Wikingowie, a obiekt powstał w celach militarnych.

źródło:https://polskieradio24.pl/5/3/artykul/3117844,wyjatkowe-znalezisko-w-hiszpanii-archeolodzy-odkryli-zamek-gigantycznych-rozmiarow

Podziel się!