Przełom: Wielkie odkrycie archeologiczne chrzanowskiego muzeum

Wielkie odkrycie archeologiczne chrzanowskiego muzeum

Od Poli Dec

Muzeum w Chrzanowie w tym roku kontynuowało badania archeologiczne w celu odkrycia początków miasta. Badacze natrafili na coś, co odmienia naszą regionalną historię.

 

Wielkie odkrycie archeologiczne chrzanowskiego muzeum

Badania są prowadzone nad narożem południowo-zachodnim dawnego dworu. Odkrycie powoduje, że można już mówić, nie o „dworze Ossolińskich” z XVIII w., lecz o Szlacheckim Dworze Obronnym Ligęzów z XV w. Wskazuje na to grubość murów (ponad 2 m!), ich usytuowanie oraz znalezione fragmenty ceramiki świadczą o możnowładczej fundacji.

Dwór obronny

W 1430 roku kilku mieszczan chrzanowskich dostało wynagrodzenie od rady naszego miasta za gaszenie pożaru tego dworu. Dokumenty historyczne wskazują, że był później nadal użytkowany. W XVIII wieku, kiedy dwór przejmuje Ossoliński, przerabia go na swoją modłę. Budynek został zniszczony przez Niemców podczas II wojny światowej – przybliża Kamil Bogusz, dyrektor Muzeum w Chrzanowie.

Prawdopodobnie budynek miał wymiary podstawy ok. 20 m x 30 m i posiadał przynajmniej jedno piętro. Pod powierzchnią ziemi są również zachowane dwie gotyckie piwnice (niedaleko budynku obecnej szkoły muzycznej). Muzeum przymierza się do ich zbadania, gdy szkoła muzyczna zostanie przeniesiona do budynku dawnej SP 1 w Chrzanowie na os. Północ.

Wykopaliska

Na wiosnę chciałbym, aby wykopaliska archeologiczne były kontynuowane. Być może sam zarys murów – na razie skrzydła południowego – zaznaczymy na terenie parku – zapowiada Kamil Bogusz.

Aktualnie trwa analiza znalezionych artefaktów oraz próba rekonstrukcji całego założenia „zamkowego” w Chrzanowie.

źródło: https://przelom.pl/43891-wielkie-odkrycie-archeologiczne-chrzanowskiego-muzeum.html

Podziel się!