Eska: Po raz pierwszy udało się zidentyfikować rodzinę neandertalczyków! Babcia, ojciec i córka żyli w jednym miejscu

Po raz pierwszy udało się zidentyfikować rodzinę neandertalczyków! Babcia, ojciec i córka żyli w jednym miejscu
Od Poli Dec

 

Po raz pierwszy udało się zidentyfikować rodzinę neandertalczyków. Umożliwiły to badania genetyczne próbek kości, pobranych z jaskini na Syberii – informują naukowcy na łamach tygodnika „Nature”.

Zbadano 17 szczątków, pochodzących od 13 osobników. Wśród nich było siedmiu mężczyzn i sześć kobiet, w tym osiem osób dorosłych i pięcioro dzieci i nastolatków. Badania prowadził zespół z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka (Niemcy).

Okazało się, że analizy genetyczne pozwoliły na ustalenie pokrewieństwa wśród neandertalczyków. Zidentyfikowano ojca i nastoletnią córkę, a także spokrewnioną kobietę – babkę lub ciotkę dziecka – oraz nastoletniego kuzyna. Znalezisko pochodzi z syberyjskiej jaskini Czagjarskaja, datowane zaś jest na 54 tys. lat.

„Niesamowite jest, że pochodzą oni z tego samego czasu. Oznacza to, że należeli zapewne do tej samej społeczności. Po raz pierwszy zatem badania genetyczne pozwalają nam na wgląd w społeczną organizację neandertalskiej wspólnoty” – opisuje główny autor artykułu, Laurits Skov.

Inny uderzający wniosek z badań to bardzo niskie zróżnicowanie genetyczne neandertalskiej grupy. Było dużo niższe niż jakiejkolwiek historycznej lub obecnej grupy ludzkiej, którą badano. Najbardziej przypomina niskie zróżnicowanie u zagrożonych gatunków na skraju wyginięcia.

Pierwszy, szkicowy genom neandertalczyka, opublikowano w 2010 r. na łamach tygodnika „Science”. Zespołem naukowców kierował Svante Paabo, pracujący w Instytucie Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka. Za osiągnięcia w zakresie badania prehistorycznego DNA Paabo otrzymał tegoroczną nagrodę Nobla.

W tym samym roku zespół pod kierunkiem Paabo zsekwencjonował DNA pobrane z kości palca z jaskini Denisova na Syberii. Dzięki temu odkryto kolejnych, obok neandertalczyków, wymarłych krewniaków ludzi – denisowian.

 

źródło: https://www.eska.pl/wiadomosci/po-raz-pierwszy-udalo-sie-zidentyfikowac-rodzine-neandertalczykow-babcia-ojciec-i-corka-zyli-w-jednym-miejscu-aa-4GgH-F6tA-othN.html

Podziel się!