National Geographic: Jakub Rybski – Zaskakujące odkrycie szczątków mamuta. Czy pomogą ustalić, kiedy pierwsi ludzie przybyli do Ameryki?

Zaskakujące odkrycie szczątków mamuta

Od Poli Dec

Archeolodzy odnaleźli kolejne dowody wskazujące, kiedy pierwsi ludzie przybyli do Ameryki Północnej. Było to dużo wcześniej niż dotychczas sądzono. Świadczą o tym ślady broni, którą wytwarzano z kości mamutów oraz ślady rozpalanego ognia.

Zaskakujące odkrycie szczątków mamuta. Czy pomogą ustalić, kiedy pierwsi ludzie przybyli do Ameryki?

Od dawna prowadzone są dyskusje o tym, kiedy pierwsi ludzie przybyli do Ameryki Północnej. Naukowcy toczą zaciekły bój faktograficzny, które badania wykazują prawdziwe dowody, a które należy uznać za fałszywe. Powszechna teoria głosi, że do kolonizacji tego kontynentu doszło 13–14 tysięcy lat temu. Jednak badania z ostatnich lat kilkukrotnie wykazywały, że stało się to w okresie znacznie wcześniejszym, nawet o co najmniej 15 tysięcy lat wcześniej. Tym razem swoją cegiełkę do sporu dorzucili badacze z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin.

Kiedy pierwsi ludzie przybyli do Ameryki?

Amerykańscy archeolodzy prowadzili ostatnio wykopaliska w Hartley na Wyżynie Kolorado w stanie Nowy Meksyk. Podczas tych badań udało im się dotrzeć do dużej liczby śladów i dowodów, które wskazują, kiedy pierwsi ludzie przybyli do Ameryki Północnej. Miało to być ponad 38 tysięcy lat temu. Odkrycie jest o tyle zaskakujące, że bardzo rzadko udaje się odnaleźć tak dużo artefaktów na jednym stanowisku archeologicznym.

Badacze odkryli m.in. ślady po tępych narzędziach na kościach mamutów oraz prymitywną, zużytą broń wykonaną ze szczątek zwierząt. Co więcej, analiza chemiczna wykazała, że ówcześni ludzie rozpalali w tym regionie ogniska. Uczeni w swoim artykule podkreślają, że na podstawie datowania radiowęglowego ustalili, że prawdopodobny przedział czasowy wynosi ok. 36 250–38 900 lat temu. To oznacza, że miejsce to jest jednym z najstarszych dowodów obecności ludzi w Ameryce Północnej.

Zaskakujące odkrycie w Nowym Meksyku

Autorzy odkrycia sugerują, że ludzie, którzy żyli w tym regionie, najprawdopodobniej polowali na mamuty. Świadczyć mają o tym nie tylko ślady na ich kościach, ale również to, że rozrzucone były w dość przypadkowy sposób. To może oznaczać, że zwierzęta nie zmarły naturalną śmiercią, a zostały zabite, oskórowane i pokrojone, a następnie zjedzone.

Co więcej, w rozległym stanowisku archeologicznym badacze odnaleźli szczątki drobnych zwierząt m.in. ryb, ptaków, jaszczurek i gryzoni, które w większości były spalone. Ponadto, nieopodal znajdowała się rzeka, co mogłoby wyjaśniać, dlaczego miejsce było atrakcyjne dla żyjących tu osób. Naukowcy, którzy odpowiadają za najnowsze odkrycie, twierdzą, że Amerykę Północną zamieszkiwała w przeszłości kultura, która żyła w Nowym Meksyku jeszcze na długo przed kulturą Clovis.

Czym była kultura Clovis?

Kultura Clovis, nazywana również kulturą Llano, to ludność, która określana jest jako Paleoindianie i przez lata uznawano ich za pierwszych ludzkich mieszkańców Ameryki Północnej. Archeolodzy odkryli, że pojawili się na tym kontynencie ok. 13–15 tysięcy lat temu. Stanowiska archeologiczne, które potwierdzały istnienie Clovis, znajdowano głównie na terenie Stanów Zjednoczonych, ale również w Meksyku. Zajmowali się głównie myślistwem i najczęściej polowali na mamuty. Jedną z nierozwiązanych zagadek jest fakt nagłego zniknięcia owej ludności.

Jednakże odkrycie stanowiska archeologicznego Monte Verde w 1976 roku w Chile, podważyło teorię o tym, że ludzie Clovis byli pierwszymi mieszkańcami obu Ameryk. Amerykański uczony Tom Dillehay z University of Kentucky i chilijski geolog Mario Pino znaleźli ślady obecności człowieka, które początkowo szacowane były na ok. 12,5 tys. lat.

Powtórne badania w latach 90. wykazały, że uczeni się pomylili. Artefakty, które wówczas odnaleziono zbadano metodą datowania radiowęglowego. Analiza wskazała, że ludzie ci żyli nawet 35–33 tysięcy lat temu.

Badacze z Uniwersytetu Teksańskiego podejrzewają, że ślady ludzi, których odkryli, należą jednak do wcześniejszej kultury o innej linii genetycznej. Autorzy mają nadzieję, że ich badania pomogą wyjaśnić raz na zawsze historię kolonizacji „Nowego Świata”.

Źródło: The University of Texas at Austin

źródło: https://www.national-geographic.pl/artykul/nowe-dowody-ktore-potwierdzaja-ze-starozytni-ludzie-przybyli-do-ameryki-polnocnej-znacznie-wczesniej-niz-sadzono-220808012224

Podziel się!