PiK: Cmentarz dla elit we wsi Pień koło Ostromecka.

Cmentarz dla elit we wsi Pień koło Ostromecka

Od Poli Dec

 

Po 13 latach archeolodzy powrócili do podbydgoskiej wsi Pień koło Ostromecka, by dokończyć prace, które przerwali w 2009 roku. Wówczas odkryli wczesnośredniowieczne i nowożytne cmentarzysko. Teraz chcą kontynuować wykopaliska i zamknąć projekt. Ich obecne badania potrwają do końca sierpnia.

– W tym miejscu w 2005 prowadzono badania, podczas których odkryto unikatowy grób wczesnośredniowieczny sprzed ponad tysiąca lat, grób wojownika, bardzo bogato wyposażony, ale grób ten był umiejscowiony głęboko, właściwie w części zniszczonej, a powyżej było kilkanaście grobów nowożytnych. Od tego się zaczęło – mówi dr hab. Dariusz Poliński, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Prace prowadzono do 2009 roku. Okazało się, że grobów w tym miejscu jest więcej.

– W sumie było ich prawie 70, w tym 10 grobów wczesnośredniowiecznych, takich unikatowych, i prawie 60 grobów nowożytnych z XVII wieku, jak się okazało, z okresu mniej więcej Potopu Szwedzkiego – wyjaśnia archeolog.

Znaleziska sprzed kilkunastu lat wskazują na to, że osoby pochowane na wczesnośredniowiecznej nekropolii w Pniu to chrześcijanie o wysokim statusie społecznym.

– W tym grobie było pochowane dziecko, które miało pasek z jedwabiu. Jedwab był wówczas droższy niż złoto, także to na pewno była elita. Zadziwiające jest to, że większość tutejszych grobów to właśnie groby dzieci (…).

W 2010 roku naukowcy planowali dokończyć prace w Pniu i uzupełnić badania, ale zabrakło pieniędzy. Udało się to teraz, dzięki wsparciu gminy Dąbrowa Chełmińska, Europejskiej Fundacji Pamięć i Dziedzictwo oraz samej uczelni.

W środę (24 sierpnia) archeologom udało się znaleźć grób. Kilka dni wcześniej odkryli fragmenty naczyń ceramicznych, monety i narzędzia krzemienne.

więcej zdjęć i wideo u źródła

źródło: https://www.radiopik.pl/2,103161,cmentarz-dla-elit-we-wsi-pien-kolo-ostromecka-ar

 

Podziel się!