O2: Niezwykłe odkrycie na Górze Bukowej. „Takie rzeczy nie są spotykane”

Niezwykłe odkrycie na Górze Bukowej. „Takie rzeczy nie są spotykane”

Od Piotra Szypulskiego – z Komentarzem od J

 

Niezwykłe odkrycie na Górze Bukowej. „Takie rzeczy nie są spotykane”

Sensacyjne odkrycie na Górze Bukowej w Dąbrowie Górniczej (woj. śląskie). Ujawniono tam unikatowe w środkowej Europie dolomitowe megality, krzemienie z epoki schyłkowego paleolitu oraz ciałopalny pochówek.

W obrębie Bukowej Góry, jednego ze Wzgórz Trzebiesławickich w granicach Dąbrowy Górniczej odkryto rzadko występujące w środkowej Europie dolomitowe megality (PAP, Tomasz Wiktor)

W obrębie Bukowej Góry, jednego ze Wzgórz Trzebiesławickich w granicach Dąbrowy Górniczej odkryto rzadko występujące w środkowej Europie dolomitowe megality, krzemienie z epoki schyłkowego paleolitu i ciałopalny pochówek wstępnie datowany na wczesne średniowiecze.

To odkrycie jest czymś wyjątkowym w Europie Środkowej – takie rzeczy nie są spotykane. Jak sądzą naukowcy, megality są związane z miejscem kultu. Mamy tu też pochówki, co jednak rozwarstwia się w czasie z megalitami – miejsce kultu jest znacznie starsze –przekonuje Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Łukasz Konarzewski.

Prace archeologiczne nadzorują leśnicy Lasów Państwowych i Generalny Konserwator Zabytków. Zdaniem śląskiego konserwatora odkrycie megalitów w Dąbrowie Górniczej jest „uniwersalistyczne”.

To nie jest odkrycie etniczne; nasza polska kultura jest znacznie młodsza, zaczęła kształtować się na tych ziemiach – według dzisiejszych danych – około 500 roku naszej ery. Jeżeli mamy tu starsze pochówki, to jest to związane z kulturą halsztacką, może łużycką. Dokładnie jeszcze nie wiemy, jak to było i skąd się to wzięło – tłumaczy Łukasz Konarzewski.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Józef Kubica przyznał, że gdy w grudniu ubiegłego roku leśnicy podpisali porozumienie z konserwatorem zabytków nikt się nie spodziewał tak sensacyjnych znalezisk na terenie Nadleśnictwa Siewierz.

To wszystko było zakryte, a teraz ujrzało światło dzienne. To rewelacja na skalę europejską, a może i światową; coś wspaniałego i fantastycznego. Mamy tu znaleziska datowane od 11 tys. lat p.n.e. do VII-VIII wieku n.e. Z całą pewnością mamy tu nakładające się na siebie kultury. To szerokie pole działania dla archeologów – tłumaczy dyr. Kubica.

źródło: https://www.o2.pl/informacje/niezwykle-odkrycie-na-gorze-bukowej-takie-rzeczy-nie-sa-spotykane-6792783598168960a

Komentarz od J

„Oto wyjątki z tego artykułu. ” To odkrycie jest czymś wyjątkowym w Europie Środkowej – takie rzeczy nie są spotykane. Jak sądzą naukowcy, megality są związane z miejscem kultu. Mamy tu też pochówki, co jednak rozwarstwia się w czasie z megalitami – miejsce kultu jest znacznie starsze –przekonuje Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Łukasz Konarzewski.
Prace archeologiczne nadzorują leśnicy Lasów Państwowych i Generalny Konserwator Zabytków. Zdaniem śląskiego konserwatora odkrycie megalitów w Dąbrowie Górniczej jest „uniwersalistyczne”.
To nie jest odkrycie etniczne; nasza polska kultura jest znacznie młodsza, zaczęła kształtować się na tych ziemiach – według dzisiejszych danych – około 500 roku naszej ery. Jeżeli mamy tu starsze pochówki, to jest to związane z kulturą halsztacką, może łużycką. Dokładnie jeszcze nie wiemy, jak to było i skąd się to wzięło – tłumaczy Łukasz Konarzewski.”
Kolejny naukawiec.
Pozdrawiam”

Podziel się!