MMM (Muza Mojej Młodości): Nina Hagen Band (live) Rockpalast 1978

Nina Hagen Band

Taką ją zapamiętałem

Poznaliśmy się w kręgu hippisowskim  w Krakowie pod Ratuszem w 1972 roku podczas jej pobytu w Polsce (1970-74) . Po „ucieczce” z Niemiec Wschodnich i wydaniu pierwszego albumu „Nina Hagen Band” przysłała mi go z Hamburga. Kontakty urwały się jednak już w roku 1980, a zupełnie w czasie Stanu Wojennego w Polsce.  Była przepiękną delikatną dziewczyną o aksamitnej białej skórze i czarnych włosach oraz o naprawdę niesamowitym głosie. Zrobiła na mnie wtedy piorunujące wrażenie. Byłem już z Anną po naszym rodzimowierczym, pogańskim ślubie-swadźbie – bezgranicznie zakochany, więc… ale naprawdę Nina Hagen w jakimś sensie stała się na dłużej moją muzą. Punk Rock stał się też moją muzyką, a Nina Hagen była jego niekwestionowaną królową.

To jedna z tych osób z kręgu wschodnio-niemieckich Hippisów, które bywały w Polsce w tamtych czasach, dla nich przyjazd do Polski z NRD był jak ucieczka na Zachód. Do dzisiaj pamiętam z moich wizyt u Eberharda Haefnera i Magdaleny (Zastrow) atmosferę terroru w Erfurcie w 1978, kiedy ulice patrolowali tam uzbrojeni po zęby żołnierze sowieccy. W listopadzie 1981 mieszkałem przez jakiś czas w Kassel, po drugiej stronie granicy w Niemczech Zachodnich u jej siostry Christiany Zastrow, która jako nastolatka uciekła do Berlina Zachodniego przemycona w bagażniku  jakiegoś auta. Potem byłem też przez chwilę na północy, w Oldenburgu, ale nie miałem na Ninę Hagen już żadnych namiarów.

Nina Hagen

z oficjalnej biografii:

„Catharina Hagen urodziła się 11 marca 1955 w Berlinie[2], w rodzinie Niemców pochodzenia żydowskiego. Jest córką scenarzysty Hansa Olivy-Hagena i aktorki Evy Marii Hagen z d. Buchholz. Oryginalnym nazwiskiem przodków piosenkarki było Levi, które zostało zmienione przez jej prapradziadków[3]. Rodzina piosenkarki ze strony ojca zginęła w KL Sachsenhausen podczas Holocaustu. Rodzice artystki rozwiedli się, gdy miała ona dwa lata. Matka Niny Hagen związała się z niemieckim bardem, Wolfem Biermannem.

Planując karierę sceniczną, rzuciła szkołę w 10. klasie i uciekła do Polski[4], gdzie rozpoczęła działalność muzyczną. Obracała się w środowisku komuny na Esperanto, m.in. w otoczeniu Kamila Sipowicza i Ryszarda Terleckiego[5].

W 1974, po powrocie do NRD, osiągnęła pierwsze sukcesy muzyczne z grupą Automobil, wystąpiła też po raz pierwszy w filmie (ABC miłości). W 1976 przeprowadziła się z matką do Berlina Zachodniego i założyła zespół The Nina Hagen Band. Razem z nim wydała swoją pierwszą płytę Nina Hagen Band (1978), która była początkiem międzynarodowej kariery piosenkarki. Pierwsze single, TV-Glotzer oraz Auf’m Bahnhof Zoo odniosły sukces komercyjny, a grupa była porównywana do zespołów takich jak m.in. Sex Pistols czy The Slits. Kolejny album Unbehagen, ponownie utrzymany w konwencji hard rocka, ukazał się w następnym roku.”

2013

https://www.youtube.com/watch?v=VdsPft_uaNg&list=RDVdsPft_uaNg&index=1

Chylińska i Kora przy niej to: po pierwsze pryszcz, a po drugie marne kopie.

Podziel się!