Polish Tattoo Museum10-LECIE MUZEUM TATUAŻU – SZUKALSKI I SZCZEP ROGATE SERCE (02 07 2022)

Polish Tattoo Museum 10-LECIE MUZEUM TATUAŻU – SZUKALSKI I SZCZEP ROGATE SERCE (WERNISAŻ WYSTAWY)

Od Miłosza Adamczyka

Z okazji naszego okrągłego jubileuszu, 10-lecia Muzeum Tatuażu, zapraszamy na wystawę prac 10 artystów związanych ze Szczepem Szukalszczyków herbu Rogate Serce, zapomnianą przedwojenną grupą artystyczną, której członkowie przez swych antagonistów zwani byli „chamskimi synkami”!
Po wielkim sukcesie wystawy Stanisława Szukalskiego pt. „Tatuaż – Znak Potopu”, jaką prezentowaliśmy od grudnia 2021 do marca 2022 roku, postanowiliśmy pójść za ciosem i jeszcze raz podjąć temat szalonego Stacha z Warty i jego bogatej spuścizny.
Tym razem w kontekście grupy artystycznej o nazwie Szczep Szukalszczyków herbu Rogate Serce, jaką Szukalski powołał do życia w 1929 roku, a która formalnie nie rozwiązała się… nigdy!
Grupa Rogate Serce to swoisty kult młodości i czynu, hołdujący swojskim wartościom i negującym obce wpływy w polskiej sztuce i kulturze, poszukujący sztuki stricte polskiej, narodowej. Członkowie grupy podlegali „twórcownianej” metodzie pedagogicznej wymyślonej przez Szukalskiego, która przypominała artystyczną pracownie rzemieślniczą, kładącą silny nacisk na warsztat i tworzenie z pamięci. Grupa organizowała własne wystawy, wydawała pismo „Krak” oraz znana była ze swoich antyklerykalnych, słowianofilskich i neopogańskich wystąpień.
Na wystawie zaprezentujemy oryginalne prace 10 związanych z grupą artystów. Obok prac samego mistrza Stanisława Szukalskiego, będziemy mogli podziwiać prace takich Szczepowców, jak: Edward Biszorski, Wacław Boratyński, Antoni Bryndza, Franciszek Frączek, Stanisław Gliwa, Czesław Kiełbiński, Marian Konarski, Michał Stańko, Norbert Strassberg czy Stefan Żechowski. Dodatkową atrakcją będzie także postać Mariana Ruzamskiego, który chociaż formalnie nigdy do Szczepu nie należał, to jednak bardzo mocno związany był zarówno z ideami grupy, jak i samymi Szczepowcami.
Wystawa jest wspólną inicjatywą dwóch kolekcjonerów, Andrzeja Chęcińskiego z Warszawy oraz Piotra Wojciechowskiego, fundatora Muzeum Tatuażu w Gliwicach.
Do wystawy dołączony będzie zacny katalog, wydany nakładem Wydawnictwa Kontrowers i Muzeum Tatuażu w Gliwicach.
P.S. Wszystkim, którym wydaje się, że temat wystawy uświetniającej nasz jubileusz mało wpisuje się w klimat samego tatuażu, zapewniamy, że i nasza sztuka na tej wystawie będzie miała swą godną reprezentację. Przypominamy, że Piotr Wojciechowski od lat zajmuje się popularyzacją motywów Stanisława Szukalskiego oraz innych Szczepowców i uzbierała mu się całkiem spora galeria tatuaży, inspirowanych Szczepem Rogate Serce. Dzięki temu, że niektóre z tych tatuaży powstały prawie 20 lat temu, czyli w czasach kiedy Szczepem mało się kto interesował, Piotr miał zaszczyt występować w filmie dokumentalnym, wyprodukowanym przez Leonarda DiCaprio, pt. „Walka, życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego” (reż. Irek Dobrowolski, Netflix 2018).
Podczas wystawy można oczywiście będzie nabyć jeszcze egzemplarz książki Stanisława Szukalskiego, pt. „Tatuaż – Znak Potopu”, którą oficjalnie w styczniu tego roku Piotr Wojciechowski wydał nakładem swojego Wydawnictwa Kontrowers. Tak więc podczas jubileuszu tatuażu nam nie zabraknie…

Leszek Konarski, syn Mariana tak oto wspomina postać Stanisława Szukalskiego, którego miał zaszczyt poznać osobiście…

Podziel się!