Kampinos – Rezerwat Nart

Kampinos – Rezerwat Nart

Rezerwat Nart

od Poli Dec

Kampinos – Rezerwat Nart – 3 km

Od tej wsi nazwę wzięła cała Puszcza. Kampinos w historycznych archiwach pojawił się po raz pierwszy pod koniec XIV wieku pod nazwą “Białe Miasto”. W latach 1400 – 1560 wieś funkcjonowała pod nazwą Campinos, pochodzącą z języka łacińskiego.

Kampinos położony jest na południu Puszczy przy drodze łączącej Warszawę z Sochaczewem. Swoją wędrówkę rozpoczynamy w kierunku północnym. Mijając miejscowość Józefów, później rezerwat Granica dochodzimy do rezerwatu Nart, skąd niebieskim szlakiem kierujemy się na wschód. Po drodze będziemy mijać przepiękny rezerwat Pożary o powierzchni ponad 130 hektarów. W rezerwacie, który charakteryzują mokradła spotkamy ptactwo wodne i błotne.

Rezerwat Nart – Karpackie Góry – 5 km

Kierując się dalej na wschód w kierunku Warszawy przetniemy pas Tartacznej Góry, skąd dojdziemy do malowniczego rezerwatu Zamczysko, gdzie zobaczymy pozostałości po średniowiecznym grodzie. Na terenie tego grodziska znajduje się również grób nieznanego żołnierza AK z 1944 roku. Obszar charakteryzuje się 250-letnimi dębami. Sam las ma charakter mieszany.

Dalej, poruszając się po bardzo zróżnicowanym terenie dolin i górek dojdziemy do pięknym wydm zwanych Karpackimi Górami. Ten obszar wydm to rezerwat Karpaty porośnięty starym drzewostanem sosnowym.

Karpackie Góry – Rezerwat Roztoka – 4 km

Kolejny odcinek naszej wycieczki to Trakt Napoleoński, który rozpoczyna się w kolonii Łupiec. Szlakiem w kierunku północnym, poruszając się między wydmami dochodzimy do Kanału Zaborowskiego. Po jego drugiej stronie znajduje się 10-hektarowy rezerwat Roztoka.

Rezerwat Roztoka – Leszno – 12 km

To ostatnia prosta naszej wycieczki, która kończy się w miejscowości Leszno położonej w okolicach południowej granicy Puszczy Kampinoskiej. Ruszając z rezerwatu Roztoka podążamy zielonym szlakiem. Po minięciu tzw. Nartowej Góry szlak poprowadzi nas na południe, skąd dojdziemy do rezerwatu Debły tzw. “błotnistego zagłębienia”. Ten prawie 300-hektarowy rezerwat chroni charakterystyczne wzgórza wydmowe oraz Ławskie Dęby, których pnie potrafię osiągnąć nawet 5 metrów.

Idąc dalej miniemy wioski Cegielnisko, Rózin i uroczysko Tomczyn. Tutaj zobaczymy charakterystyczne jezioro, które jest domem ptactwa wodnego. Jeżeli chcesz podejrzeć ptasie życie to idealne miejsce!

Pałac w Lesznie

Po niespełna dwóch kilometrach dotrzemy do miejscowości Leszno, którego historia sięga czasów prehistorycznych. Więcej informacji o mieście znajdziesz tutaj.

Mapa szlaków pieszych i rowerowych

Kliknij tutaj, aby pobrać mapę PDFźródło: https://kampinos.org/rezerwat-nart-25-km/
Podziel się!