Polaraxa 14-22: Tajemnica Çatalhöyük

Tajemnica Çatalhöyük

Powiem krótko – Sensacyjna teza że w Catalhoyuk wszyscy byli równi sobie i nie istniały świątynie nie wytrzymuje krytyki gdyż równolegle funkcjonował nie tak daleko obiekt który jest równie tajemniczy i pochodzi z tego samego czasu, a nawet ma jeszcze starszy rodowód a jest świątynią pozbawioną jakiegokolwiek zamieszkałego otoczenia. Tam wyabstrahowana z ludności świątynia, a tu wyabstrahowane ze świętości miasto.  Razem doskonale zharmonizowana całość. Ponadto w pobliżu znajdowały się też inne osiedla – takie jak np. Aşıklı Höyük, które egzystowało od 8200 p.n.e. a więc co najmniej przez 200 lat obiekty te trwały obok siebie i były zasiedlane równolegle.Ciekawy wątek to hodowla świń i turów / krów jako zwierząt mlecznych – gdyż wiemy o nietolerancji laktozy wśród ludów o haplogrupie I, J, E, R1b a o doskonałej tolerancji wśród Słowian0-Ariów – R1a.

Jest to bardzo ciekawy film.

Çatalhöyük to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc jakie stworzyli ludzie na naszej planecie. Nie ma ono nic z monumentalizmu egipskich piramid czy wstrząsającej symboliki i precyzji Gobekli Tepe.

Aşıklı Höyük, Calathoyuk i Gobelki Tepe na mapie
Area of the fertile crescent, circa 7500 BC, with main sites. Aşıklı Höyük, near Çatalhöyük, was one of the foremost sites of the Pre-Pottery Neolithic period. The area of Mesopotamia proper was not yet settled by humans.
(Obszar żyznego półksiężyca, około 7500 pne, z głównymi stanowiskami. Aşıklı Höyük, w pobliżu Çatalhöyük, było jednym z najważniejszych miejsc neolitu przed garncarstwem. Obszar właściwej Mezopotamii nie był jeszcze zasiedlony przez ludzi. )
Chris Miekina
Çatalhöyük to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc jakie stworzyli ludzie na naszej planecie. Nie ma ono nic z monumentalizmu egipskich piramid czy wstrząsającej symboliki i precyzji Gobekli Tepe. To co zdumiewa, to powstanie w epoce kamiennej miasta ze zwarta zabudowa, którą zamieszkiwały tysiące ludzi bez wodzów, klanów, kapłanów i innych grup trzymających władzę. Miasto przetrwało ponad tysiąc lat i było to trwanie harmonijne, bez użycia siły i krwiożerczych rytuałów. Przez to kompletnie nie pasuje do standardowej historii ludzkości i mimo że wykopaliska w tym miejscu trwają już 70 lat nadal niewiele wiemy kim byli ci ludzie. Zapraszam!
Podziel się!