Wszystkiego najlepszego Przyjaciele Białorusini! – W Święto Wolnych Ludzi Wolnej Białorusi!

Wszystkiego najlepszego Przyjaciele Białorusini!

Od Poli Dec

Wszystkie legendy o rycerzach śpiących pod ziemią, a jest wiele miejsc na terenie Polski, gdzie takie legendy lokalnie funkcjonują, oznaczają moim zdaniem to, że będziemy wracać do mądrości przodków i ten powrót nas uratuje. Nie chodzi tylko o masowe odkrywanie starożytnych grobów i w ten sposób podnoszenie świadomości na temat naszej historii, ale także nawiązywanie do nieco bliższej przeszłości.
Taka myśl przyszła mi do głowy dziś rano jak oglądałam Biełsat, który wspominał protesty Wolnych Ludzi na Białorusi. Dziś ich święto – zakazane przez Łukaszenkę, i wszyscy o tym zapomnieli zapatrzeni w wojnę na Ukrainie. Ja znalazłam tekst na ten temat sprzed roku:

 

 

https://kurierwilenski.lt/2021/03/25/25-marca-dla-bialorusi-to-jak-11-marca-dla-litwy/

Białorusiny idą z flagami, na których widnieje Pogoń Litewska i do takiej historii, do takiej mądrości przodków chcą nawiązywać, to ten rycerz na koniu ich uratuje, gdy nadejdzie na to czas.

Dla mnie sprawy Białorusi i sam znak Pogoni Litewskiej są szczególnie bliskie, bo jestem związana z historycznym pograniczem litewsko-mazowieckim, z którego pochodzi moja rodzina, a ta kraina jest przebogata w historię – Wielka Lechia i Państwo Jagiellonów w pigułce.

Wszystkiego najlepszego z okazji Waszego Święta Ukochani PRZYJACIELE BIAŁORUSINI, PRAWDZIWIE WOLNI LUDZIE, TAK JAK MY, SPOD ZNAKU LITEWSKIEJ POGONI
Dodam jeszcze link, do filmu, który wszyscy znają, ale warto przeczytać komentarze pod nim, komentarze z terenu całej Wielkiej Lechii, a może nawet z całego Wielkiego Królestwa SIS.

https://www.youtube.com/watch?v=YBs4a4Io49I

 

komentarze (fragment):

Obiektywnie trzeba przyznać, że jak na rok 1960, to Krzyżacy są mega produkcją pod każdym aspektem.
One of the most legendary battles in history. Although I am German and I know that my country and Poland have not always been best friends, I have great respect for Polish people and their history and I hope that there will never be another war between our two states. Greetings from Germany, you did well, Poland!
Chwała bohaterom pozdrowienia z Serbii. Polish knights fight on our side at Kosovo battle 1389. Слава браћо Пољаци.
Po ograniu kawałka kingdom come deliverance, po wejściu w ten średniowieczny klimat ta scena wycisnęła ze mnie parę sporych łez. Genialna scena a pieśń „Bogurodzica” piękna.
This battle scene(s) is brilliant! Especially considering the film is almost 60 years old! Respect from England
Do krwi ostatniej kropli z żył Bronić będziemy „Ducha”, Aż się rozpadnie w proch i w pył Krzyżacka zawierucha: Twierdzą nam będzie każdy próg Tak nam dopomóż Bóg!
Szkoda że nie pokazano w tym filmie sprytu Jagiełły – bo bitwa została w zasadzie wygrana zanim do niej doszło, dzięki logistyce – wybudowano pływający most na Wiśle daleko za zasięgiem wroga, odpowiednio wcześniej by czas jego spławiania po rzece zrównał się w miejscu przeprawy wojska. Krzyżaków przedstawia się w filmie jako przygotowanych do bitwy, lecz nie spodziewali się ani takiej liczby skumulowanych wojsk, ani ich miejsca nagłego pojawienia się. Na pewno też nie mieli czasu na kopanie jakichkolwiek przeszkód w miejscu bitewnego spotkania.
Wspaniały film Aleksandra Forda kosztował nie mało ale miał klasę. Dobrze pamiętać o Swojej historii była to największa bitwa średniowieczna w Europie.Czesc i chwała bohaterom.dziekuje i pozdrawiam
How glorious to see the Shield of my Family in this film! It was my Ancestor Jan ze Szczekocin who played a pivotal role in this great battle. Odrowąż!!
Bogurodzica, dziewica, Bogiem sławiena Maryja! U twego syna, Gospodzina, matko zwolena Maryja! Zyszczy nam, spuści nam. Kirielejson. Twego dziela Krzciciela, bożyce, Usłysz głosy, napełni myśli człowiecze. Słysz modlitwę, jąż nosimy, A dać raczy, jegoż prosimy, A na świecie zbożny pobyt, Po żywocie rajski przebyt. Kirielejson. Nas dla wstał z martwych syn boży, Wierzyż w to człowiecze zbożny, Iż przez trud Bog swoj lud Odjął diablej strożej. Przydał nam zdrowia wiecznego, Starostę skował pkielnego, Śmierć podjął, wspominął Człowieka pirwego. Jenże trudy cirzpiał zawiernie, Jeszcze był nie prześpiał zaśmierne, Aliż sam Bog z martwych wstał. Adamie, ty boży kmieciu, Ty siedzisz u Boga [w] wiecu, Domieściż twe dzieci, Gdzie krolują anjeli. Tegoż nas domieściż, Jezu Kryste miły, Bychom z Tobą byli, Gdzież się nam radują szwe niebieskie siły. Była radość, była miłość, było widzienie tworca Anjelskie bez końca, Tuć się nam zwidziało diable potępienie. Ni śrzebrzem, ni złotem nas diabłu odkupił, Swą mocą zastąpił. Ciebie dla, człowiecze, dał Bog przekłoć sobie Ręce, nodze obie. Kry święta szła z boka na zbawienie tobie. Wierzyż w to, człowiecze, iż Jezu Kryst prawy, Cirpiał za nas rany, Swą świętą krew’ przelał za nas krześcijany. O duszy o grzeszne sam Bog pieczą ima, Diabłu ją otyma, Gdzie to sam kroluje, k sob[ie] ją przyma. Maryja dziewice, prośmy synka twego Krola niebieskiego, Haza nas huchowa ote wszego złego. Amen tako Bog daj, Bychom szli szwyćcy w raj.
Chwała bohaterom pozdrowienia z Serbii. Polish knights fight on our side at Kosovo battle 1389. Слава браћо Пољаци.
Kocham Polskę! Boże chroń, ratuj Polskę !
Jeden z głównych bohaterów filmu Zbyszko z Bogdańca pochodzi z mojego miasta. Do dziś pamiętam jak go mijałem idąc do kościoła lub spotykałem go na mieście. Przychodził często do naszej szkoły i opowiadał jak to było na planie filmowym. Cieszył się w naszym rejonie dużym szacunkiem. To fantastyczne uczucie gdy aktor z twojego miasta zagrał w tak niesamowitym filmie. Szkoda, że nigdy nie zamieniłem z nim ani słowa. Niestety Pan Mieczysław zmarł w 2017 roku, pozostawiając po sobie pamięć i szacunek przyszłych pokoleń Polaków.
ten film to dzieło sztuki. setki statystów, żadnych komputerowych badziewi. Widziałem to ze 100 razy i nadal ciary.
Himalaje aktorstwa, reżyseria, kamery i wszystko inne. Nieosiągalne dla obecnych polskich produkcji.To wspaniały film.
Tak kończą ci co się mienią nad wszystkie mocarze. Chwała Bohaterom
Jeśli chodzi o film to mistrzostwo świata . 👍😁🇵🇱

sur animado

im polish descendant living in argentina, very proud of my ancestral heritage.
Tyle razy oglądany i cały czas wywiera na mnie wrażenie…Krzyżacy rozgromieni w pył…Pycha została ukarana.
„Oto jest ten, który jeszcze dziś rano mienił się być wyższym nad wszystkie mocarze.”
Zawsze kiedy śpiewają Bogurodzicę i idą naprzód… Ciarki i duma przechodzi przez moje ciało.
Polish people are awesome! Great land, great people, great culture. Greetings from Finland!
Ja jestem pod wrażeniem ujęc które wygladają jak obrazy Matejki. Zapewne to zasługa konkretnego rodzaju taśmy filmowej…te kolory, kontrasty i miękkość swiatła. Piękny obraz!
Strach pomyśleć jak by wyglądała bitwa pod Grunwaldem gdyby ją kręcili dzisiaj….Greenscrenn… komputer….i tylko tyle… To było coś żeby zrobić kiedyś film wojenny ze scenami batalistycznymi , by była ilość i jakość ♥️♥️
10 października, Koronowo – pospolite ruszenie rozbija 1ną z 3ech krzyzackich armii, znajdujących się w kontrofensywie po bitwie Grunwaldzkiej. O wiele ważniejsze zwycięstwo, niemal całkowicie zapomniane. Cześć i chwała Rzeczypospolitej!
8:55 – 60 lat po filmie, a mój dziadek do dziś pamięta tę kwestię i tak mu się ona spodobała, że potrafi w dowolnym momencie krzyknąć na głos ,,Uderzać!”. XD
Kogo nie bierze wzruszenie kiedy zaczynają się Bogurodzica tego niech piekło pochłonie
Great battle! Good pictures and fantastic music! God bless Poland!
Ten film choć ma ponad 60 lat wciąż robi wrażenie a fakty historyczne które on opisuje robią wrażenie jeszcze większe.Chwała Wielkiej Polsce!
15 lat po drugiej najstraszliwszej w naszych dziejach wojnie potrafiliśmy zrobić wspaniały film, który po ponad 50 latach przyjemnie się ogląda. A co dziś produkujemy? Szkoda pisać.
Film jest naprawdę piękny jak na nagrywane z tamtych czasów ma już swoje lata ale cały czas inspiruje i wywołuje ciarki jak to się mówi pięknie nagrana scena batalistyczna wiadome że różni się od przedstawień książkowych jednak naprawdę oddajmy szacunek tej pięknej produkcji
Тевтонцы запели свою рыцарскую песню, но Поляки в ответ призвали на помощь Богородицу. И у меня не было сомнений в том кто победит. Богородица в правом деле всегда помогает.
I’m very thankful that we have footage left of this historical event.
Слава Польским братьям! Chwała polskim braciom!
wieczna chwała wszystkim tym dzielnym rycerzom
60 lat, ale wciąż sie trzyma
Wspaniałe to były czasy nie zapomnę ich nigdy. Dużo krzyzakow powalilem i tego sobie życzę w 1411.
It’s always heart-warming to watch history adapted movies on the native language of those people whose stories are being told.
To tylko mi sie wydaje, czy sceny militarne wygladaja tu o niebo lepiej niz w ‚ogniem i mieczem ‚
W trakcie największej w historii świata bitwie bierzemy znowu udział .Boże miej w opiece naród caly .
Chwała wielkiej Polsce!
This is how movies about medieval warfare should be made: massive battles, great actors, practical effects, stunts and colour (medieval knights wore colorful armour, not just grey and brown like in hollywood movies!)
A great medieval battle. An over 10 minute scene of horse and infantry combat. Didn’t use CGI even once. How come isn’t this possible anymore?

you7383

Long live Poland! Greetings from Lithuania!
Even though the props are bad, the overall visuals and the mood is in such greatness that it overwelms everything and makes it look like an amazing theatrical spectacle. As, it should be.
Wow!! What a scene! Can’t believe it was shot in 1960! There’s nothing like real horses, actors, landscapes to make a movie feel real and convey real emotions to spectators. Today, it’s all about special effects… We don’t make movies like these anymore. It’s great to see these knights from two European kingdoms. But today, unlike what is portrayed in this historical movie, and instead of bickering against one another, it’s more than ever the right time to unite.

więcej u źródła: https://www.youtube.com/watch?v=YBs4a4Io49I

 

DZIEŃ WOLNOŚCI BIAŁORUSI – NA ŻYWO W RADIO WNET

https://www.youtube.com/watch?v=i5aoi1TJLo4

Ponad rok była więziona przez reżim Łukaszenki. Andżelika Borys zwolniona z więzienia

Podziel się!