Głogów: Badania archeologiczne. Co znaleziono przy budowie kanalizacji?

Głogów: Badania archeologiczne. Co znaleziono przy budowie kanalizacji?

Od Poli Dec

Głogowscy archeolodzy prowadzą obecnie wykopaliska na terenie gminy Głogów, gdzie trwa budowa kanalizacji.

Archeolodzy z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie prowadzą prace poszukiwawcze niemal na każdej większej budowie i inwestycji w naszym regionie. Całkiem niedawno informowaliśmy o ich znalezisku podczas prac przy budowie parku logistycznego Panattoni. To jednak nie wszystko. Pracownicy MAH obecnie działają również na terenie gminy Głogów, gdzie w okolicach Bytnika i Przedmościa, gdzie budowana jest sieć kanalizacyjna.

Jak przyznają pracownicy głogowskiego muzeum, teren w gminie wiejskiej Głogów, gdzie realizowana jest kanalizacyjna inwestycja, jest dla archeologów niezwykle ciekawy. Badania w tym miejscu prowadzone były jeszcze przed II wojną światową. Odkryto wówczas ślady osadnictwa prahistorycznego.

– To co znajdujemy podczas naszych działań nie tylko potwierdza wcześniejsze ustalenia, ale także rzuca nowe światło na historię tych terenów – mówi Aleksander Dobrowolski, archeolog z Działu Historycznego MAH.
Obiekty, które wykopywane są przy okazji prac ziemnych w pobliżu Bytnika i Przedmościa, świadczą o obecności na tym terenie osadnictwa z okresu neolitu, kultury łużyckiej oraz okresu lateńskiego.

Prahistoryczne znaleziska są obecnie opracowywane. Część z nich trafi zapewne do pracowni konserwatorskiej. Inwestycja oraz towarzyszące jej badania potrwają do jesieni.

źródło: https://glogow.naszemiasto.pl/badania-archeologiczne-pod-glogowem-co-znaleziono-przy/ar/c1-8689763

Podziel się!