Zwiadowca Historii: Znalezisko na skalę międzynarodową! Grot z drzewcem odkryty przez pasjonatów

Znalezisko na skalę międzynarodową! Grot z drzewcem odkryty przez pasjonatów

Nadesłała Pola Dec

 

 

Pasjonaci znaleźli artefakt na skalę międzynarodową, jest to pierwsze tego typu znalezisko na terenie naszego kraju. Przy pomocy wykrywacza odkryli grot z epoki brązu, który ma ok. 2500 lat – zachował się fragment jego drzewca.

Swoim odkryciem do którego doszło na terenie gm. Łukta w województwie warmińsko-mazurskim pochwaliło się Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne ”Salla”. Pasjonaci przy pomocy wykrywacza metali odkryli niezwykły artefakt, grot z zachowanymi reliktami drewna z drzewca.

„W pierwszej myśli byłem zaskoczony tym co zobaczyliśmy przy podczas jego odkrycia i od razu zastanawialiśmy się ile może mieć lat. Byliśmy bardzo szczęśliwi bo nasze stowarzyszenie mimo że działa kilka lat eksploracją zajmuje się dopiero od roku.” – wspomina Damian Żuralski, odkrywca grotu

Jak drewno sprzed tylu lat mogło zachować się do czasów współczesnych? Zostało odkryte na terenie podmokłym, a dokładnie osuszonej części jeziora. Warunki beztlenowe świetne sprzyjają zachowaniu wszelkich zabytków, również tych pochodzenia organicznego.

Poszukiwacze zaraz po odkryciu powiadomili archeologa Łukasza Szczepańskiego z Muzeum w Ostródzie, który powiedział na miejscu że „Jest to coś wyjątkowego, zapewne pochodzi z epoki brązu i ma ok. 2500 lat, polecił też natychmiast zabezpieczyć go wodą i powiadomić WUOZ w Elblągu o jego odkryciu.”

Dzięki zaangażowaniu pasjonatów i właściwym zabezpieczeniu zabytku, za jakiś czas będziemy mogli się dowiedzieć się dużo więcej na jego temat. Z pewnością ważną informacją będzie chociażby rodzaj drewna z jakiego wykonywano w tamtym okresie drzewce. Będziemy trzymać rękę na pulsie i powiadomimy Was o wynikach badań.

źródło: https://www.zwiadowcahistorii.pl/znalezisko-na-skale-miedzynarodowa-grot-z-drzewcem-odkryty-przez-pasjonatow/

Podziel się!